Kızamık Vakalarında Artış! “Vakaların ’sı İstanbul’da”

Kızamık vakalarındaki artışa Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan önemli açıklamalar geldi. Bakan Koca İstanbul’daki duruma dikkat çekerek ve aşı uyarısı yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Kabine Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kızamık vakalarının artışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Salgın Söz Konusu Değil

Koca, kızamık vakalarıyla ilgili ise “Bir salgın durumu söz konusu değil, kontrol altında. Tespit edilen tüm vakalar için gerekli tedaviler uygulanıyor. Ayrıca filyasyon çalışmaları son derece sıkı şekilde yapılıyor. Şu an göç nedeniyle birçok ülkede kızamığın arttığını biliyoruz. Bizde de bölgesel, İstanbul ağırlıklı olmak üzere vakalar var. Vakaların yüzde 86’sı İstanbul’da. Ama dediğim gibi kontrol altında. Mobil sağlık ekiplerimizle takibini yapıyoruz. Vatandaşımızın hızla, eksik veya hiç aşısı yapılmayan çocuğu varsa yaptırmasını özellikle öneriyoruz. Biz 3 doz aşıyı bu dönemde önemsiyoruz. İlk 2 doz 9 ve 12’nci aylarda, 3’üncü doz ise 4 yaşında yapılmalı. Aile hekimlerimiz başta olmak üzere, mobil ekiplerimizle de yaygın aşılamayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak