Kordu Dersim’de Taşımalı Eğitimin Yarattığı Mağduriyeti Meclise Taşıdı

Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu “Dersim’de Taşımalı Eğitimin Yarattığı Mağduriyetler!” konulu soru önergei verdi.

Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu Deersim’de taşımalı eğitimin yarattığı mağduriyeti meclise taşıdı. Soru önergesi sunan Kordu, yönergede şu sözlere yer verdi:

Türkiye’de eğitimde yaşanan ve yapısal hale gelen sorunlar her ne kadar görmezden gelinmeye çalışılsa da eğitim sorunu, ekonomide yaşanan gelişmelerin ardından halkın en önemli ve öncelikli gündemini oluşturmaktadır. Çocuklar eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamamakta, bölgesel, cinsel, sınıfsal eşitsizlikler, anadilinde eğitim gibi en temel sorunlar iktidarın çözmek bir yana daha da derinleştirdiği sorunlar olarak varlığını sürdürmektedir.

Dersim’deki öğrenciler özellikle kış aylarında, sabahın erken saatlerinde kendilerini almaya gelen minibüslerle kilometrelerce yol giderken, akşam da aynı yol çilesiyle yorgun argın evlerine dönmektedirler. Özellikle kış mevsiminde kar yağışı nedeniyle yollar kapanıyor ve öğrencilerimiz okula gidemiyor. Bazen araçlar yolda kalıyor. Öğrenciler ödevle, aileleriyle geçirmeleri gereken zamanın büyük bölümünü yollarda geçiriyor. Örneğin Pülümür Zimek (Boğalı) köyü gibi Dersim’deki birçok köy ve mezradan taşımalı sistemle merkezi okullarda eğitim gören öğrenciler yıllardır bu zorlukları yaşamakta ancak yaşanan sorunların yapısal çözümüne ilişkin bir adım atılmamaktadır.

Bununla birlikte öğrenci taşıyan araçlarda rehber personel bulunmadığı ve engelli öğrenciler için araçların uygun olmadığı ifade edilmektedir.

“Öğrenciler Günlerce Okula Gidemiyor”

Bu sorunlar yetmezmiş gibi çoğu zaman taşımalı sistem ihaleleri zamanında yapılmadığı için öğrenciler günlerce okula gidememektedir.  Bununla birlikte her yıl yüzlerce öğrenci kazalarla karşı karşıya kalmaktadır.

Taşımalı eğitimin yol açtığı sorunlardan dolayı köylerde aileler sürekli taşımayla çocuğunu göndermektense ilçe ya da şehre taşınarak bu sorunu çözmeye çalışmaktadır. Dolayısıyla bütün bu sorunların yanında ayrıca  hem köyler boşalmakta hem de köylerde tarım ve hayvancılık bitme noktasına gelmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Dersim’de 2023-2024 yılı eğitim yılında kaç köy taşımalı eğitim sistemi kapsamındadır?
  2. Pülümür Zimek (Boğalı) köyü gibi Dersim’deki birçok köy ve mezradan taşımalı sistemde yaşanan yapısal sorunlara ilişkin çözüm üretilmemesinin gerekçesi nedir?
  3. Taşıma eğitim kapsamındaki köy okullarının yeniden açılması ile ilgili bir çalışmanız var mı?
  4. Öğrenci taşıyan araçlarda rehber personel düzenli bir şekilde öğrencilere eşlik etmekte midir?
  5. Taşımalı eğitim sisteminde eğitim gören kaç engelli öğrenci var? Öğrenci taşıyan araçla