Maçoğlu’ndan İlçe Ziyaretleri: Hozat ve Mazgirt’te Etkinliklere Katıldı

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Dersim’e bağlı Hozat ve Mazgirt ilçelerinde etkinliklere katıldı.

Dersim’in Hozat ilçesinde kadın emeği ile oluşturulan reçel ve marmelat yapım atölyesinin etkinliğine katılan Maçoğlu kooperatifçilik üzerine sohbet etti. Yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Biz aslında Ovacık’ta başlarken tam da böyle bir çalışma yürüttük. İlk 2 yıl kooperatifi kurmadık çünkü önce ne yapabiliyoruz onu öğrenmek istedik. 2 yıl boyunca sürdürülebilir bir anlayışın olduğunu görünce artık kooperatif kurmaya başladık.”

“Bugün 30 Farklı Şehirde Üretim Yapıyor”

“Bugün 30 farklı şehirde üretim yapıyor, kendi ilçelerinde üretim yapıyor. Tek bir ürün üzerinden değil 20 çeşit ürün üzerinden üretim yapıyor. Sadece burda bile ev içi üretim işçileri ile birlikte 4 çeşit ürün üretimi yapılıyor. Arıcılık, hayvancılık, bakliyat, tahıl gibi alanlarda üretim gelişmeye de başladı. Bu çok değerli. Onlarca hattta yüzlerce kooperatifin bir araya gelmesi çok değerli. Hozat’ta, Mazgirt’te, Pülümür’de var, Ovacık’ta var.”

Maçoğlu Mazgirt’te Baba Mansur Ocağı Vakfı Mazgirt/Darıkent Cemevi Etkinliğinde

Baba Mansur Vakfı/Darıkent Cemevi Muxundu(Darıkent) Köyü’nde Aşure/Kurban lokması ve Cem erkanı düzenledi. Başkan Maçoğlu, Hozat’taki ziyaretinin ardından Mazgirt’te yapılan etkinliğe katılım sağladı.