Newroz, Sağanak Yağışa Rağmen Dersim’de Kutlandı

Dersim’de sağanak yağmura rağmen Newroz alanına kitlesel katılım gerçekleşti. Sanat Sokağı’ndan başlayan yürüyüş Seyit Rıza Meydanı’nda son buldu.

6 Şubat’ta meydana gelen Pazarcık ve Elbistan merkezli deprem felaketinden kaynaklı bu yılki Newroz kutlamaları yas havasında geçti. Depremde yaşamını yitirenlere adanan Newroz, “Her der Newroz”, “Her dem Azadî” ve “Newroz Ateşiyle Özgürlüğe” şiarıyla Dersim’de de anma biçiminde yapıldı.

Dersim’de Newroz, Sanat Sokağı’ndan Seyit Rıza Meydanı’na yapılan yürüyüşle başladı. Yüzlerde kişi siyasi parti, demokratik kitle örgütü temsilcisinin katılımıyla yapılan yürüyüş sonrası bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Yürüyüşe SMF’li Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da katıldı.

“Direniş Ruhuyla Yürüyoruz”

Newroz Tertip Komitesi adına Kırmançki/Zazaki konuşma yapan HDP Dersim İl Örgütü üyesi Özcan Ateş, “Bu Newrozu hüzünle karşılıyoruz. Bugün acımız derin, içimiz buruk, yasımız, öfkemiz dinç ve büyük. On binlerce insanımız yaralı ve milyonlarca insanımız göç etmek zorunda kaldı. Bu depremlerden etkilenen on ilde insanlarımız açıkça rant uğruna, imar afları uğruna göz göre göre katledildi. Ve yine deprem bölgesindeki illerimizi vuran sel felaketinde onlarca insanımızı kaybettik. AKP-MHP ittifakı/iktidarı ekonomik, sosyal, siyasal alanda yaşanan çoklu kriz koşullarında tekçi-şoven-ırkçı politikalara her geçen gün daha fazla sarılıyor. 21.yüzyılda da zulüm ve zorbalığın yürütücüsü günümüz Dehaklarına karşı emekçiler ve ezilenler bir kez daha direniş ruhuyla mücadelelerini sürdürüyorlar. Ezilenler; Newroz ruhuyla başta Ortadoğu’da olmak üzere geleceklerini emperyalist müdahalelerle değil kendi özgür iradeleriyle belirleyecektir. Günümüz Dehaklarının ve sistemin tüm baskı, zor ve şiddetine karşı direnecek, barışın, özgürlüğün ve demokrasinin egemen olacağı demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu’da eşitlikçi, laik, özgürlükçü bir geleceğin inşasını birlikte öreceklerdir” dedi.

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) adına bir konuşma yapan Hıdır Yıldız, “Türkiye-Kuzey Kürdistan ezilen halkları deprem-sel-seçim-işgal ve savaş ortamında bu Newroz’u karşılamaktadır. Emperyalist dünya egemenliğiyle ilişkili olarak iktidarını sürdürmeye çalışan Türk hâkim sınıfları, iktisadi-sosyal-siyasal saldırılarıyla, halkımıza vahşet ve kıyım yaşatmaktadır. AKP-MHP iktidar bloğu, toplumsal cinayetlerle, katliamlarla, işgallerle, hırsızlık ve yolsuzlukla, mafya-cemaat-cihatçı örgüt ortaklığıyla, çocuk istismarı dosyalarıyla kara para ilişkileriyle, tekçi-ırkçı sınıfsal karakteri ile tescilli, gerici-yoz bir iktidardır. Yaşanan toplumsal süreç ve deprem, geniş yığınlar nazarında iktidarın bu niteliğini daha açıkça  gözler önüne sermiştir” diye konuştu.

“Newroz Kan Emici Sistemden Hesap Sormanın da Günü”

Yıldız konuşmasını şöyle sürdürdü; “Deprem bir doğa olayıdır ve insanın doğayla mücadelesi henüz onun zamanını öngörmekten uzaktır. Ama bir doğa olayı olan deprem veya sel baskınlarının afete dönüşmesi, doğayla ilişkide yaşamını kuran insanın ihmalleridir. Bu ihmallerin sorumluluğu da hiç tartışmasız olarak toplumsal yönetim mekanizmasının başında bulunan devletindir. İnsan ve doğa ilişkisini, doğanın korunması merkezli ele almayan, aşırı kar hedefli doğayı talan eden, insanın barınma ve korunma alanlarını, sermayenin çıkarına göre yapılandıran kapitalizm ve türevi sistemler, doğanın doğal davranışlarını geniş kitleler için tam bir kıyım ve yıkıma dönüştürmektedirler.Newroz, depremi dahi katliama çeviren bu kan emici sistemden hesap sormanın da günü olacaktır.”

Konuşmaların ardından depremde yaşamını yitirenler için ağıtların söylenmesinin ardından program sona erdi.

Kaynak: Gazete Patika