Sigara yı Bırakmak Kilo Aldırır mı?

Sigara kullananların birçoğu bırakma isteğinin olduğunu dile getirir. Ancak sürekli bir bahane öne sürülür. Bu bahanelerden bir tanesi de “Ya kilo alırsam?”

Soğuk havaların gelmesi ile ve pandemi döneminin getirdiği yasaklarla birlikte aslında bırakmak için kilo alma korkusu bize engel olmamalıdır. Araştırmalar, sigara bıraktıktan sonraki ilk aylarda kiloda artış olabileceğini gösteriyor. Nikotinin vücudumuzdan uzaklaşması sebebiyle metabolik hızda bir miktar azalma yaşanabilir. Bu yüzden beslenmemizde ve yaşam tarzımızda yapacağımız birkaç küçük adımla kilo almaya engel olabiliriz.

-Düşen metabolizma hızımızı alevlendirmek için uygulayacağınız düzenli bir egzersiz programı ile ilk adımı atabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda spor yapan bireylerin, sigarayı bırakma başarısının iki kat fazla olduğu gösteriyor.

– Yapılan bir diğer araştırmaya göre kilo alma nedenlerinden biri sigaranın bir el alışkanlığı olmasından ötürü yerini bir besin koymasındandır. Yeme ihtiyacını azaltmak ve boşluğu doldurmak için şekersiz sakızlardan faydalanabilirsiniz. 180 kalorilik bir çikolata ile el alışkanlığını doldurmak yerine çiğneyeceğiniz sakız ize kalori kazancı sağlar.

-Sigarayı bıraktıktan sonra damak tadı eski haline döneceğinden yemeklerden daha çok zevk alınmaya başlanır ve haliyle yeme isteği de artıyor. Bunun önüne geçmek için yemekleri yavaş tüketerek her lokmanın keyfini çıkarın ve besini çok çiğneyin. Bunun yanında porsiyonu azaltarak; ana yemeklerde küçük, salatalarda büyük kase ve tabak kullanarak da kilo alımının önüne geçebilirsiniz.

-Sigara bırakıldığında kan şekerinde düzensizlik oluşabilir, canınız tatlı ve karbonhidratlı yiyecekleri isteyebilir. Bu durumda şeker ihtiyacı paketli gıdalardan karşılamak yerine taze ve kuru meyvelerden yararlanabilirsiniz.

-Kafeinli içecekler, sigara içme arzusunu uyandırabilir. Bu nedenle kontrollü olarak tüketmekte fayda vardır. Bunun yerine su, bitki çayı veya maden suyu deneyebilirsiniz.

Şimdi birlikte sigara arzusunu azaltabilecek doğal yöntemlere bakalım:

– Meyankökü çayı içmek hem aromasıyla hem etken maddesiyle sigaraya olan ihtiyacı azaltır.

– Karanfil çiğnemek veya karanfil çayı içmek de sigarayı bırakma sürecini kolaylaştırmaktadır.

– Atıştırma hissini azaltmak için düşük kalori yüksek su içeriğine sahip olan salatalık veya kereviz sapı tercih edilebilir.

– Yaban mersini, mürdüm eriği, böğürtlen gibi mor meyveler de yüksek antioksidan içeriğiyle sigara bırakma sürecini kolaylaştıracaktır.

– Tarçınlı su içmek ya da yoğurda, süte, çaya tarçın ilave etmek sigarayı bırakmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca kan şekerini dengeleyerek kilo kontrolünde etkili olacaktır.

Sonuç olarak, tek sıkıntınız kilo alma korkusu olsun. Birkaç değişiklik ve diyetisyen desteği ile hallolabilecek bir şey. Kilo alma korkusu ile ertelediğiniz bırakma arzusu ileride daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir…