TBMM’nin 1 Yıllık Döneminde AKP Dışında Hiçbir Partinin Kanun Teklifi Kabul Edilmedi

TBMM’de son bir yıl AKP dışında hiçbir siyasi partinin kanun teklifi kabul edilmedi.

Denge ve Denetleme Ağı mecliste.org Programı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin son bir yılını inceledi.

Ağ yayınladığı ‘TBMM 27. Dönem 5. Yasama Yılı Performans Değerlendirme Raporu”nu nicel verilere dayandırdı.

Raporda, “5. yasama yılında neler kanunlaştı, kaç soru önergesi cevaplandı, torba yasalar neleri değiştirdi, dünya parlamentolarıyla karşılaştırıldığında tablo nasıl” gibi sorularının yanıtları arandı.

Raporda özetle şu verilere yer verildi:

Rapora göre 1 Ekim 2021’de başlayan ve 1 Temmuz 2022’de sona eren 27. dönem, 5. yasama yılında Toplam 111 Genel Kurul birleşimi ile gerçekleştirildi. 27. Yasama döneminin tamamında 4534 kanun teklifi sunuldu. AKP’nin sunduğu tekliflerin 263’ü kabul edilerek kanunlaştı. AKP dışında, Milliyetçi Hareket Partisi dahil olmak üzere, hiçbir siyasi partinin kanun teklifi kabul edilmedi.

En çok kanun teklifini CHP verdi

Rapora göre 5. yasama yılında ise iktidar ve muhalefet partilerinin vermiş olduğu tüm kanun tekliflerinin sayısı 789’u buldu. En çok kanun teklifi veren ilk üç parti ise sırasıyla 431 ile Cumhuriyet Halk Partisi, 155 ile Halkların Demokratik Partisi ve 71 ile AKP oldu.

18 torba kanun, en az 199 kanunu etkileyerek birçok kanun maddesinde değişiklik yapılmasına neden oldu. En çok kanun teklifini CHP verdi. Verilen 256 fezlekeden 214’ü HDP’ye ait.

*Raporun tamamı için burayı tıklayın.

Kaynak