Dersim İHD’den Hakkari Açıklaması

İHD Dersim Şubesi Yöneticileri, Hakkari Belediye Başkanının görevden alınarak yerine kayyum atanmasına tepki gösterdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesi Yöneticilerinden Özgür Ateş’in yaptığı açıklamada, “Siyasal iktidarı demokratik ve barışçıl bir geleceğin inşası için bu kritik süreçte sorumluluk içerisinde davranmaya, geçmişten ders çıkartarak Hakkâri Belediyesi’ne atanan kayyımı geri çekmeye ve demokratik ve evrensel hukuk değerlerine dönmeye davet ediyoruz.” denildi.

HALK İRADESİNE KARŞI OTORİTER REJİM

İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesi’nin, Haziran ayındaki Adalet Nöbeti’nde Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyıma tepki gösterildi. Adalet Nöbeti’nde basın metnini İHD Dersim Şubesi Yöneticisi Özgür Ateş okudu.

Ateş, “Yurttaşların temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkı bir kez daha gasp edilmiştir” dedi ve açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Devlet kayyım politikasından vazgeçmiş değildir. DBP ve HDP’li belediyelerle başlayan hukuksuzluk Dem Partili belediyeler ile devam etmektedir, hızlıca tüm Dem Partili Belediyelere yayılma tehlikesi barındırmaktadır. Tam bir demokratik sistemin inşası için yerel demokrasinin güvence altında olması barışı ve demokrasiyi sağlamanın en önemli koşuludur. Siyasal iktidarı demokratik ve barışçıl bir geleceğin inşası için bu kritik süreçte sorumluluk içerisinde davranmaya, geçmişten ders çıkartarak Hakkâri Belediyesi’ne atanan kayyımı geri çekmeye ve demokratik ve evrensel hukuk değerlerine dönmeye davet ediyoruz.