Dersim’de kayyıma tepki nöbet 3. gününde: Kayyımlar bir darbedir, irade gaspıdır

Hakkâri Belediyesi’ne kayyım atanmasına tepki göstermek için Dersim’deki nöbet 3. gününde devam etti. Dersim Belediyesi Eş Başkanı Birsen Orhan, “Bizleri kayyımla tehdit edenlere, belediyelerimizin önünde cevap olmaya devam edeceğiz” dedi. DAD Eş Genel Başkanı Zeynel Kete de “Mazbatasını almış, halkla ikrarlaşmış, Hakkâri coğrafyasıyla beraber kenti yöneteceklerine dair toplumla rızalaşmışlardır. Kayyımlar bir darbedir, irade gaspıdır” diye konuştu.

Hakkâri Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıdık Akış’ın gözaltına alınması ve belediyeye kayyım atanmasının ardından Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partili (DEM Parti) belediyelerdeki nöbet 3. gününde devam etti.

Hakkâri Belediyesi’ne kayyım atanmasına tepki göstermek için Dersim’de başlayan nöbet eylemine Dersim Belediyesi Eş Başkanları Cevdet Konak ve Birsen Orhan, DAD Eş Genel Başkanı Zeynel Kete, Dersim’deki siyasi parti ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

“BELEDİYELER HALKINDIR, DOKUNMANIZA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Belediyelerin halkın olduğunu vurgulayan Dersim Belediyesi Eş Başkanı Birsen Orhan, “Bizleri kayyımla tehdit edenlere, belediyelerimizin önünde cevap olmaya devam edeceğiz. Hakkâri Belediyesi halkındır, dokunmanıza müsaade etmeyeceğiz” dedi.

“KAYYIMLAR BİR DARBEDİR, İRADE GASPIDIR”

Halkın iradesinin gasp edildiğini söyleyen DAD Eş Genel Başkanı Zeynel Kete, “Alevi inancında, irade politik bir yöntemdir. Kendi yasalarını kendisi çiğneyen bir sistemle karşı karşıyayız. Anayasanın 38. maddesi masumiyet karinesi ile ilgilidir. Mahkeme tarafından suçu tespit edilene kadar her can suçsuzdur. Bizler bunu asla kabul etmiyoruz, rıza göstermiyoruz. Mehmet Sıddık canımız yasal süreci tamamlamış Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuştur, kabul edilmiş ve seçimlere katılmıştır. Mazbatasını almış, halkla ikrarlaşmış Hakkâri coğrafyasıyla beraber kenti yöneteceklerine dair toplumla rızalaşmışlardır. Kayyımlar bir darbedir, irade gaspıdır” diye konuştu.

“KAYYIM GİDECEK, KAZANAN HALKLAR OLACAK”

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) adına konuşan SMF üyesi Hıdır Yıldız ise konuşmasında şunları dile getirdi:

“Yine bir baskıyla ve zulümle karşı karşıyayız. Hakkâri halkının iradesini gasp etmeye çalışıyorlar. Atadığı kayyımlara günlerdir direnen Hakkâri hakkına baskı, zülüm ve işkence uygulanıyor. Bizler biliyoruz onlar baskıyı, zulümü, işkenceyi ve talanı meslek edinmişlerdir. Bizler de Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak bulunduğumuz tüm alanlarda, Kürt halkına baskı, zulüm, inkar ve seçilmişlere yönelik her türlü baskıya karşı burada Kürt halkıyla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Kayyımlar gidecek, kazanan direnen halklar olacaktır.”

Kaynak