Fatih Maçoğlu: “Tohum Bankası Oluşturacağız”

Ovacık Doğal Kooperatifi ile birlikte Pertek’in Tozkoparan Köyü’nde nohut ekimi gerçekleştirildi. Maçoğlu, “Kendi kooperatifimiz tohum bankasını oluşturarak önümüzdeki süreç içerisinde üretimi daha fazla yaygınlaştırmayı amaçlıyor” dedi.

Ekime Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Özkan Tacar, Ovacık Doğal Kooperatifi emekçileri ile köylüler katıldı.

Fatih Maçoğlu bahar ayının gelmesiyle üretime yeniden başlamanın heyecanına değinerek sözlerine başladı. Başkan Maçoğlu, “Sekiz yıla yakın oldu toprakla buluşalı. Ovacıkta başlayan çalışma bugün Türkiye’nin 30 şehrine yayıldı. İlimizde de 7 ilçede bu çalışmalar yürüyor. Şimdi de Pertek’e bağlı Tozkoparan köyündeyiz. Burada da üretici arkadaşlarımız var. Amacımız hem köylünün desteklenmesi hem de bunun üzerinden de bizim kooperatifimizin kendi tohum gücünü geliştirmesiyle alakalıdır. Amaç şu, bu topraklar uzun süreden beri buğday ve benzeri ekimlerle ekilince zayıflamaya başlıyor ve üretici istediği gibi verim alamaz hale geliyor. Bir yerde aslında sıralı ekim yaparak verimi yeniden sağlamak amaçlanıyor. Kendi kooperatifimiz tohum bankasını oluşturarak önümüzdeki süreç içerisinde üretimi daha fazla yaygınlaştırmayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

DEDEF Genel Başkanı Özkan Tacar ise, “Metropol kentlerde yaşamı tekrar bu topraklara dönüşü sağlamak için tarıma ve üretime dayalı üretimin yanında olacağız. Burada emek veren bu emeği birlikte omuzlayan köylüler ve kooperatifler Türkiye’de örnek bir anlayış geliştiriyor” dedi.

Üniversiteyi bitirdikten sonra üretim yapmak için köyüne dönen Sertaç Geçgel, “Eğitimimden sonra büyük şehirlerde bir süre yolculuk yaptım ondan sonra da asıl yolculuğumuzun sonu olan toprağa geldik. Bu toprakla buluşmamızı da kooperatif bünyesinde, başkanımızın öncülüğünde geliştirip daha iyi bir gelecek çocuklarımıza sağlamaya çalışacağız. Bunun için de en önemlisi insana insan gerek. Yani kooperatifleşmenin amacı insanların birlikte mücadele ederek gelişmesini sağlamak olduğu için insana insan gerek derim her zaman. Bundan dolayı da kooperatif bünyesinde birlikte çalışmalar sürdürüyoruz” sözlerini kullandı.

Ovacık Doğal Kooperatifinde Ziraat Mühendisi olarak çalışan Özgül Tosun ve kooperatif emekçilerinden Çağdaş Kayaoğlu da doğal tarım yapmanın önemine değinerek, bu dayanışmayı büyüten köylülere teşekkür etti.