“7.4 büyüklüğünde olabilir, 9 şehri yıkabilir”

İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı ve Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu Malatya fayına dair açıklamada bulundu. Olası bir depremde 9 ilin etkileneceğini belirten Aluçlu, fayın tek seferde kırılması durumunda 7.2 ila 7.4 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini söyledi.

Vehbi Aluçlu yaptığı açıklamada Malatya fayının tek seferde kırılması durumunda 7.2 ila 7.4 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini belirtti. Ayrıca, Dersim’e kadar olan 220 kilometrelik fay hattının da yine tek seferde kırılması durumunda 7’nin üzerinde büyüklükte bir depremin meydana gelebileceği vurguladı.

Deprem riskinin yüksek olduğu bölgedeki fayın son 10 bin yılda 4 kez kırıldığı ifade ediliyor. En son kırılmanın üzerinden ise 2 bin 500 sene geçtiği belirtiliyor. Bu durum, fayın kırılma periyodunun uzun olduğunu ve riskin arttığını gösteriyor.

Malatya fayıyla ilgili yapılan çalışmaların yetersiz olduğu da vurgulanıyor. Munzur Üniversitesi’nden bir akademisyenin konuyla ilgili çalışmalar yaptığı ve ilerleyen dönemde daha ayrıntılı araştırmaların yapılacağı belirtiliyor. Bu çalışmaların, bölgedeki deprem riskinin daha iyi anlaşılmasına ve önlemlerin alınmasına yardımcı olması bekleniyor.

Aluçlu’nun açıklamalarına göre ise Malatya fayının kırılması durumunda etkilenecek iller arasında Malatya’nın yanı sıra 8 il daha bulunuyor. Vehbi Aluçlu, Maraş, Adıyaman, Sivas, Tokat, Dersim, Bingöl, Elazığ ve Erzincan olmak üzere toplamda 9 ilin büyük bir depremde yıkıcı bir etkiye maruz kalacağını aktarıyor.

Kaynak