Bir Test İle Sorunu Çözün, Kilolarınızın Sebebi Stres mi?

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkmayan stres, bazı durumlarda olumsuz etkilerken bazı durumlarda verim arttırır. Peki, nedir bu stres?
“Stres, vücudun içsel ve dışsal uyaranlarına verdiği tepkidir.” Vücudumuz “ya savaş ya da kaç!” İkileminde kalır ve bu durumda baş ağrısı, mide ya da sindirim bozukluğu, uykusuzluk ya da aşırı/düzensiz uyku, bitkinlik gibi fiziksel belirtiler veya huzursuzluk, gerginlik, kaygı, mutsuzluk gibi duygusal belirtiler verir.

Stres duygusal yeme ile yakından ilişkilidir. Bazı boşlukların yemek ile doldurulması, kortizol hormonu etkisi gibi birçok etken tetikleyici olabilir. Gelin hep beraber soracağım sorularla stres ile mi kilo aldık öğrenelim…

1-Kendinizi sürekli stresli mi hissediyorsunuz?
Eğer sürekli stres halinde hissediyorsanız kronik stresiniz olabilir. Bunun nedeni ise yüksek kortizol hormonu olabilir. Bir yardım alabilir böylelikle hem stresi hem de duygusal açlığı hissedebilirsiniz.

2-Egzersiz yapmak için kendinizi sürekli yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz?
Her gün evde spor yapmaya karar verip yataktan kalkamayanlardan mısınız? Aslında egzersiz yüksek enerjiye yol açacak ve stresi yok edecek bir yoldur. Bunun bilincinde olup kendinize uyarılarda bulunun ve egzersizin size sağlayacağı daha fazla enerji karşısında şaşırın.

3-Yağlanma hissinin çoğu karın bölgesinde mi?
Yüksek kortizol, abdominal bölge dediğimiz karın bölgesinde yağlanmayı sağlar. Bu da birçok hastalığı beraberinde getirir. En etkili yöntemi ise uzman eşliğinde planlanmış bir diyet listesi ve egzersiz programıdır.

4-Aç olmadığınızda sürekli bir atıştırma isteği mi oluyor?
Artan kortizol tuzlu ve tatlı atıştırma isteğini arttırır. Bu da dolaylı olarak abdominal bölgede yağlanmayı sağlar.

5-Yeme alışkanlıklarınız değişmediği halde kendinizi kilo almış mı hissediyorsunuz?
Artan kortizol seviyesi metabolizma yavaşlamasına neden olacağından kilo verme hızımızı düşürebilir. Metabolizmayı hızlandırma düzenli bir beslenme programı ile mümkündür.

6-7 saatten daha az mı uyuyorsunuz?
Her gün aynı saatlerde yatmak ve yine aynı saatlerde kalkmak stresle başa çıkmada etkilidir. Geç yattığınız zamanlarda kesinlikle geç uyanma alışkanlığı geliştirmemelisiniz. Çünkü bu durumda bir sonraki gün geç uyumanıza neden olarak uyku düzeninizi bozar ve kısır döngüye döner. Yapılan araştırmalarda stresle başa çıkmanın en etkili yolu düzenli bir uykudur.

7-Yemek yapmak için kendinizi çok mu meşgul hissediyorsunuz?
Bazen kendimizi stresli hissettiğimiz durumlarda öğün atlama, sağlıksız atıştırmalıklara yönelme gibi davranışlar sergileyebiliriz. Genelde bu durumlarda dışarıdan yeme isteğimiz de artar. Bu tür durumlarda az ve sık beslenme modeli ve ara öğünlerimize sağlıklı atıştırmalık ekleme baş etmek için en etkili yöntemlerdendir.

Cevapların en az 5’inin cevabı EVET ise kilolarınızın sebebini bulduk. Adımları uygulamaya koyarak stresi besinle değil çözüm yoluyla yok edelim…