DEDEF’ten Açıklama: “Sivil Ölümler Son Bulsun!”

Dersim Dernekleri Federasyonu, Ovacık’ta SİHA ve helikopterlerle yapılan bombardımanda hayatını kaybeden Murat Yıldız ve sivil ölümleri hakkında açıklama yaptı. Açıklamayı öneminden ötürü olduğu gibi yayınlıyoruz:

“Basına ve kamuoyuna

Sivillere yönelik ölümler biliyoruz ki ilk değil ama temennimiz son olmasıdır.

Yıllardır bölgede ve Dersim’de yaşanan askeri operasyonlar ve çatışmalar sonrası yaşanan sivil ölümlerine bir yenisi daha eklendi.

Dersim Ovacık ilçesinin Tilek köyünden Seyit Rıza’nın üçüncü kuşak torunu olan Murat Yıldız adlı genç, Dersim’in Ovacık ilçesi Ağdat- ışıkvuran kırsalında kendi aracıyla mantar toplamaya ve yayla yeri bakmaya giderken SİHA ve Helikopterlerle yapılan operasyon sırasında bombalanarak hayatını kaybetti. Yerel kaynaklardan aldığımız bilgiye göre Murat Yıldız’ın babası ve abisine askerler aracı göstererek bombaladıklarını itiraf etmiş ve ailenin de Malatya Adli Tıp Kurumu’na giderek DNA testi vereceği bilgisi alınmıştır. Aileye bu şekilde bilgi veren askeri yetkililerin aksine valilik tarafından şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Geçmiş yıllarda sivillere yönelik çok sayıda katliamlara tanık olduk. Yaşam hakkını ortadan kaldıran bu operasyonları yürüten, talimat veren tek bir görevli yargılanmadığı için sivillere yönelik saldırılarda bu kadar rahat ve pervasızca davranılmaya devam ediyor. Mesut ilkbahar, Ersin Demir, Ercan Güneş, Nupelda ve Ayaz kardeşler… Dersim’de yakın geçmişte askeri operasyon/çatışmalarda katledilen sivillerin yalnızca bir kısmı. Farklı illerde de her yıl düzenlenen askeri operasyonlarda sivil vatandaşlar öldürüldü. Bunların hiç birinde herhangi bir soruşturma, cezalandırma süreci yürütülmedi.

Dersim Dernekleri Federasyonu olarak sivillerin ölümüne yol açan askeri operasyonlara derhal son verilmesini, sivillerin öldürülmesi ile ilgili olarak sorumlular hakkında etkin ve yeterli soruşturma yürütülmesini, adli-idari tüm süreçler hakkında dersim halkının bilgilendirilmesini talep ediyoruz.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF)”