Dersim Halkından Lamba Kapama Eylemi

Dersim halkı her akşam 21.00’da FEDAŞ işçilerine destek için lamba kapatıyor.

Dersim halkı, Dersim’de Fırat Elektrik Dağıtım AŞ (FEDAŞ) işçilerinin düşük ücret ve güvencesiz çalışma koşullarına karşı başlattığı eylem 38’inci gününde FEDAŞ işçilerine destek olmak için her akşam 2 dakika boyunca, 21.00’da lamba kapatacak. FEDAŞ emekçileri, dün şirketle yapılacak görüşmeden sonra şirket tarafından gönderilen mesajla 15 işçinin daha işten atıldığı duyuruldu. İşten çıkartılan toplam işçi sayısı 32 oldu. 

Ne Olmuştu?

FEDAŞ’ta çalışan yaklaşık 100 elektrik işçisi, yaşadıkları mağduriyet nedeniyle 9 Ağustos tarihinde iş yavaşlatma eylemi başlatmışlardı. Eylemin 17. gününde olan işçiler, 2 yıl önceki enflasyona göre imzalanan zam oranının hiçbir FEDAŞ işçisinin barınma, beslenme ve en temel ihtiyaçlarına, insanca yaşama koşullarına yetmediğini, 8 kişinin yapacağı işler, 2-3 kişinin üzerine yıkıldığını, ağır şartlarda düşük ücretlerle çalıştıklarını dile getirmişlerdi.

Direnişin 29. gününde, çalışan sorunu eksiği gece vardiyasını iptal eden şirket, Elazığ’dan Ovacık’a işçi getirmişti. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı için çalışmak istemeyen işçiler jandarma baskısı ile çalışmaya zorlandı.

Grevleri devam ederken 17 kişi işten atılırken, grevlerinin 38.gününde 15 işçi daha görevden alındı.