Dersim Cemevi’nde gergin Genel Kurul: Eski başkan 1 oy farkla kazandı

Dersim Cemevi’nde iki adayın yarıştığı Olağan Genel Kurulda Ali Ekber Yurt 1 oy farkla yeniden başkan seçildi. Kurulda “usulsüz” şekilde cemevine üye alınmasına ilişkin yaşanan tartışmanın büyümesi üzerine cemevine polis çağrıldı.

Dersim Cemevi yeni yönetim kurulu ve başkanını belirlemek için olağan genel kurula gitti.

Cemevi bünyesinde saat 14.00’da başlayan genel kurul, saat 17.30’da sona erdi. 2 yılda bir yapılan genel kurulda yaklaşık 16 yıldır görevde olan Ali Ekber Yurt 1 oy farkla yeniden seçildi.

Genel kurulda arbede

Yaklaşık 16 yıldır cemevinin bünyesinde olduğu Tunceli Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı olarak görev yapan Ali Ekber Yurt ve Ali Önal’ın sunduğu liste oylandı. Ancak oylamaya geçilmeden adayların karşılıklı birbirlerini suçlamaları, yerini üyelerin tartışma ve itiş kakışına bıraktı.

Cemevi Genel Kuruluna katılan bazı delegeler, mevcut Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’un son bir ay içinde yönetim kararı olmadan 27 kişiyi üye yapmasına tepki gösterdi.

Delegeler mevcut Cemevi yönetiminin toplumdan uzaklaştığını ve ihtiyaçlara cevap vermediğini, defalarca üye yapılması yönündeki taleplerin ise reddedildiğini belirttiler.

Cemevi Yönetimi Başkanı Ali Ekber Yurt ise yeni üye kayıtlarının usule uygun olduğunu belirterek gelen eleştiri ve iddiaları reddetti.

Bunun üzerine iddia sahipleri ile başkan arasında gerginlik yaşandı.

Eski başkan 1 oy farkla kazandı

Tartışmanın büyümesi üzerine polis devreye girdi. Polisin müdahalesi ardından gerginlik son buldu. Ardından Ali Önal ve Ali Ekber Yurt’un aday olduğu başkanlık seçimine geçildi.

Kapalı olarak yapılan oylamada Ali Ekber Yurt 50 oy, Ali Önal ise 49 oy aldı.

147 üyenin oy kullanma hakkı olan dernek genel kuruluna katılan 101 üyeden 2’si oy kullanmadan salondan ayrıldı. 99 kişinin oy kullandığı dernek genel kurulunda eski yönetim 1 oy ile seçimi yeniden kazandı.

Kaynak: Rudaw