Naci Görür Dersim İçin Uyardı

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür 2 bölgeyi uyardı ve illerin isimlerini verdi. Adıyaman, Diyarbakır, Dersim, Hakkari ve çevre iller tehlike altında.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür Halk TV üzerinden yaptığı açıklama ile 2 bölgeyi uyardı.

Adıyaman, Hakkari, Diyarbakır, Dersim ve çevre illere dikkat çeken Naci Görür programda önemli açıklamalarda bulundu. Bu illerin Doğu Anadolu Fay’ına çok yakın olduğunu ve bölgedeki tehlikenin daha da arttığını söyledi. Ardından, Görür şu sözleri söyledi:

“Ben belki de ilk kez söyleyeceğim burada. Dersim tehdit altında. Bugün Dersim’den kimse bahsetmiyor ama tehdit altında.

Erzincan-Karlıova arasında Yedisu fayı var. Bu fay en son 1790’larde deprem üretmiş. 250 senede bir deprem üretme potansiyeli var. Günümüze yaklaşırsınız. 

Özellikle Pülümür’ün olduğu yer. Erzincan-Karlıova arasını bekliyoruz. Bu fay deprem üretirse 7.4’e kadar çıkabilir. Dersim’e uzak değil. Batıdan da aktif bir fayla çevrilidir. 

Ovacık fayı, yavaş hareket ederek deprem üretiyor. Dersim’in hemen güneyinde Nazimiye fayı var. Dört taraftan fay ile çevrilidir. Yedisu fayı özellikle endişe konumundadır.

Eli kulağında, şakası yok. Zaman olarak kesin konuşamıyoruz. Tekerrür periyodunu bilemiyoruz. 

MTA’yı (Maden Tetkik Arama) bunu tespit etmeye memur edin. Bilimin faydası, yerbilimcinin varoluş nedeni budur”