Dersim’de Meral Polat Trio’dan Caz Konseri

Dersim Belediyesi Kültür Müdürlüğü öncülüğünde Seyit Rıza Meydanı’nda Meral Polat Trio’dan muhteşem bir caz konseri gerçekleşti.

Meral Polat Kimdir?

Aslen Dersimli olan sanatçı, Amsterdam’da doğup büyümüştür. Hollanda’da ünlü bir Aktris, Şarkıcı ve Tiyatro yapımcısıdır. Amsterdam Sanat Üniversitesi, Drama ve Çağdaş Müzik Tiyatrosu’ndan mezun olmuştur. Sanatsal disiplin alanı, tiyatro, film ve Müzik prodüksiyonlarından oluşmaktadır.

Meral Polat Trio, halk müziğinden çöl blues’unu protesto etmek için Doğu’dan Batı’ya ve geriye gidiyor. Üçlü, Meral’in sözlerini ve babasının şiirlerini taşımak için zorlayıcı bir ses yatağı sağlar. Güzelliğe yer verilen şarkılar; yoğun üzüntü ve özlem, yüksek tempolu aşk, özgürlük ve yaşam kutlamalarını ateşli bir ilhamla yan yana getiriyor. Müzikleri, tüm geleneklerin parçalandığı ve günlük yaşamın artık bir seçenek olmadığı bir dönemde ortaya çıkan, kimlik ve disiplinlerin bir birleşimidir. O zaman doğru enstrümantasyon, doğru renk ve birden çok çağın, coğrafi manzaraların ve kültürlerin zengin etkisini birleştirmenin benzersiz bir yolu için müzik araştırmaları başladı. Samimi bir ortamda bizi biz yapan şeyi sorgularlar ve dinleyiciyi tamamen yanlarına alırlar. Büyüleyici bir sonuç ile harika basit bir kurulum.Hareketsiz durmak aynı zamanda içinde bir melodinin ortaya çıkabileceği bir harekettir, kalıcı bir anda yaratılmış bir akordur. Nefes alma anı. Her şeyin başlangıcı….. destpêka her tiştî

Chris Doyle ve Frank Rosaly ile birlikte grubun adı Meral Polat Trio’dur. Bu ortamda, şarkı söylemek ve yeni, eklektik müzik yaratmak için sanatsal ve içsel arayışının bir sonraki adımını atıyor.