Maçoğlu Halk TV’de Ne Konuştu?: Dersim’de Neler Yaptı, Cumhurbaşkanı Adayı Olur mu, Belediye’nin Elektrik Faturası Ne Kadar Arttı?

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Halk TV'ye konuk oldu.

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Halk TV’ye konuk oldu.

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Halk TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah Programı’na konuk oldu. Elektrik faturasına gelen zamlar, cemevi tartışması, cumhurbaşkanlığı adaylığı ve Dersim’de neler yaptığına dair konuşan Maçoğlu, Küçükkaya’nın sorularını cevapladı.

Dersim Belediyesi’nin Elektrik Faturası %400 Arttı

Elektrik faturasına gelen zamlara isyan eden Maçoğlu Dersim Belediyesi’nin elektrik faturalarında da %400 arttığını dile getirerek şu sözlere yer verdi: “Bundan 1 yıl önce 390 bin civarında elektrik faturası gelirken, şuan gelen elektrik faturası 1 Milyon 647 bin. Yani %400. Biz artık ödeyemeyiz hale geldik, elektriklerimizi kesmeye başladılar. Orada çalışan emekçi arkadaşlar kesmeye geldiğinde önünde durup kestirmemeye çalışıyoruz.Devletin bir kurumu bile zorlanırken insanlar da zorlanır. Önümüz kış, birkaç ay sonra daha da zorlanacağız.”

Üretimin de gelen zamlardan büyük oranda etkilendiğini söyleyen Maçoğlu “Sanayi bugün durmak üzere. Bugün Türkiye’de birçok üretim yeri elektrik faturası ödemediği için kapanmak üzere, özellikle küçük işletmeler kapanmak üzere.”

Dersim’de Neler Yaptı?

Avrupa’ya destek için çağrıda bulunulması gerektiğini söyleyen İsmail Küçükkaya’ya “Biz para toplamaya gidersek kimse destek vermez ama yaptıklarımızı anlatarak halkın ihtiyaçlarını karşılarsak herkes size destek olur. Biz Halk Ekmek ve Halk Mutfağı’nı kooperatifin desteği, insanların desteği ve aslında halkın ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturduk.” dedi.

Maçoğlu programın devamında Ovacık Doğal Kooperatifi’nin ürünlerini tanıttı. Farklı belediyelere önerileri sorusuna cevap olarak, yerel yönetimler birçok kurumla işbirliği içinde çalışırsa gelirler daha iyi kontrol edilebilir. Belediyeler Birliği ile bütün alanlarda söz sahibi olmamız ve işbirliği ile çalışmamız lazım.”

“Bütün İnançlar Eşit Olmalı”

Cemevi tartışmaları üzerine konuşan Maçoğlu, “Ben bütün inançların bu ülkede eşit şartlar altında yaşaması gerektiğini savunuyorum.” dedi. Küçükkaya’nın “Cemevleri İbadethane midir?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Kızılbaş-Alevi Kültürü için tabii ki ibadethanedir. Bunu ne ben yoksayabilirim ne de bir başka biri.” dedi.

Maçoğlu Cumhurbaşkanı Olur Mu?

İsmail Küçükkaya Maçoğlu’nun Yozgat, Adıyaman, Amed’i gezmesini dile getirerek düşüncelerini ve Cumhurbaşkanlığı adaylığını, kurulan ittifak ile ilgili düşüncelerini sordu:

“Şehirleri ideolojik tanımlamaların şehirleri ayrıştırmanın olduğu bir ülkede böyle yakınlaşmaların olması çok güzel. Yozgat’ta benimle aynı düşünceye sahip olmayan, bizim de haberimiz olsaydı gelirdik diyenleri duyduk. Bir toplumun, bir halkın çocuklarıyız. Birbirimize saygı duyacağız. Başka bir şehre giderken ne görüyorsam Amed maçına gittiğimde de aynı şeyleri görüyorum. Bunlar insanları kriminale etmektir, ayrıştırmaktır. Bunlar gelecek için tehlikeli şeylerdir. İnsanları sadece oy, sadece siyaset veya sadece kendi tabanın olarak görmek meselesini doğru bulmuyorum. Sosyalist Cumhuriyetlerde insanlar arası böyle ayrıştırmalar yapılmaz.”

İttifak ile ilgili düşüncelerini ise: “Ben Sosyalist Meclisler Federasyonu anlayışının 30 yıldır faaliyetçisiyim. Şuan Emek ve Özgürlük İttifakı ileyiz fakat yerel yönetimlerde Sosyalist Güç Birliği ile ittifak halindeyiz. Belediye Başkanı olarak içinde bulunduğum kurum henüz bir karar sürmedi, sürmeden biz bunu destekliyoruz demem doğru değil. Bir siyasetin faaliyetini yürütüyorsanız onun dışında ben bunu düşünüyorum demem doğru değil. 30 yıldır içinde bulunduğum kuruma haksızlık yapmam, kendime saygısızlık yapmam. Kurumumum aldığı karar doğrultusunda yürürüm. Ben gelecekte bu ülkenin kurtuluşunu demokrasi kuvvetlerinin birlikteliğinin getireceğine inanıyorum.” dedi.