RTÜK’ten Ceza Yağmuru

RTÜK üyesi Okan Konuralp, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun Halk TV, Haber Türk, TELE1 ve Netflix’e ceza verdiğini duyurdu.

RTÜK üyesi Okan Konuralp, sosyal medya hesabından RTÜK’ün Halk TV, HaberTürk, TELE1 ve Netflix’e ceza verdiğini duyurdu. 

Konuralp,  RTÜK toplantısının ardından yaptığı açıklamada “RTÜK, Medya Mahallesi’ndeki değerlendirmelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı küçük düşürdüğü iddiasıyla Halk TV’ye para cezası verdi. Oysa tüm hukuki içtihatlar cumhurbaşkanına dahi, basın özgürlüğü kapsamında yapılan eleştirilere katlanma/tahammül etme sorumluluğu yükler. RTÜK, Kardiyolog Ekrem Karakaya’nın Konya’da öldürülmesiyle ilgili yayın yasağına uymadığı iddiasıyla TELE1’i de cezalandırdı. Oysa yayın bir ihlal değil; sağlık emekçilerine yönelik şiddete karşı kamuoyu oluşturma, doktorlarımıza desteği/onlarla dayanışmayı arttırma çabasıdır” dedi. 

SPOTIFY’da Gündemdeydi

Gazete Duvar’ın haberine göre, RTÜK, bahse konu yayınlar ve podcastlerle Spotify’ın, kanunda yer alan “Yayın hizmetleri .. kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez”, “Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka … aykırı olamaz” ve “Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunamaz” hükümlerine aykırı hareket ettiğini tespit ederek, kuruluşun anılan içerikleri temizlemesine karar verdi. 

Kaynak