Vitamin ve Lif Deposu: Kuru Meyveler

Kurutulmuş meyve, kurutma yöntemleriyle neredeyse tüm su içeriğinin çıkarılmış olduğu meyvedir. Meyve bu işlem sırasında küçülüp suyu azaldığından geriye şekeri artan küçük ama yüksek enerjili meyveler kalır. Kuru üzüm en yaygın türdür, ardından hurma, erik, incir ve kayısı gelir. Taze meyveden çok daha uzun süre korunabilir ve özellikle buzdolabının olmadığı uzun yolculuklarda kullanışlı bir atıştırmalık olabilir. Yani kısacası lif ve vitamin yönünden zengin su içeriği az meyvelerdir.

Sporculara ve Kabızlığa Kuru Hurma

Yapılan araştırmalar kuru hurmanın kötü huylu kolesterolü düşürdüğünü, karaciğerde yağlanmayı önlediğini ve vücuttan toksik maddelerin atımını kolaylaştırdığını göstermektedir. Kuru hurma kalsiyum ve fosfor içeriği ile kemik sağlığını korur, potasyum ile de protein yapımını destekleyerek vücudun kas kütlesinin artmasına yardımcı olur. Bu nedenle özellikle spor yapan kişiler için spor öncesi ve sonrasında karbonhidrat – protein dengesini oluşturan meyvedir.

Ayrıca diyet lifi açısından zengindir ve başta kabızlık olmak üzere hazımsızlık, şişkinlik, karın ağrısı gibi problemleri çözmede etkindir. Sabah aç karnına bir su bardağı ılık su ile 2 adet kuru hurma tüketildiğinde sindirim sorunları ortadan kalkar ve kilo kaybı kolaylaşır.

Kuru Erik

Kuru erikte en çok bulunan vitamin K vitaminidir, kan kalsiyum seviyesini  düzenleyerek güçlü kemiklerin oluşturulmasında görev alır, kalp ve damarların sağlıklı olmasını sağlar. Önemli B grubu vitaminlerden niasin ve B 6 vitaminiyle de vücutta yağ metabolizması aktif hale gelir böylece yağ yakımı desteklenir. 3 adet kuru erik bir porsiyondur ve kilo kaybını sağlamak için günlük tüketim bir porsiyonu aşmamalıdır.

Demir eksikliği olan kişiler için yüksek demir içeriği ile eşsiz bir kaynaktır. Güçlü antioksidan bileşenleri de cildin yaşlanmasını önler ve kansere karşı koruyucu etki gösterir.

Sindirimi Kolaylaştırıcı Kuru Kayısı

Kuru kayısı antioksidan karotenoidlerin, diyet lifinin ve potasyumun zengin kaynağıdır. Kuru kayısı daha çok çözünür diyet lifi içerir ve bu sayede yağ asitlerini ve kolesterolü bağlayarak vücuttan atmaya yardımcı olur.

Çözünmez diyet lifi içeriği ise besinlerin bağırsaklardan geçişini hızlandırarak hazmı kolaylaştırır. Kronik kabızlık sorunu yaşayan bireylerin günde 3 adet kuru kayısıyı bol su ile beraber tüketmeleri şikayetlerini ortadan kaldırır.

Kuru Dut İle Vücut Direncini Arttırın

Kuru dut içerdiği zengin demir minerali sayesinde kan yapıcıdır. Vücutta oksijen kullanımını artırarak halsizlik, yorgunluk, bitkinlik gibi durumların oluşmasını engeller. Uykusuzluk probleminin çözülmesinde de etkindir.

Bununla birlikte kalsiyum, tiamin, ribofilavin ve C vitamini yönünden zengin kuru dut bağışıklığı güçlendirir.

Ateş düşürücü olmasının yanı sıra vücutta hastalık yapıcı mikroplarla savaşarak antibiyotik etki oluşturur.  Kurutulmuş karadutun ise ağız yaralarında ve boğaz hastalıklarında olumlu etkiye sahip olduğu bilinmektedir.