Zazaca ilk sinema filmi geliyor: Dersim’de bir Azize

Dersimli müzisyen Mikail Aslan “Anadilimizde ilk uzun metrajlı sinema filmi yakında geliyor” sözleriyle, “Dersim’de Bir Azize” filminin yakında vizyona gireceğini duyurdu. Filmin bu yılın sonlarında vizyona girmesi bekleniyor.

Metin Dağ’ın yönetmenliğini üstlendiği, senaryosunu Sinan Biçici’nin yazdığı filmde Ali Sürmeli, Azize Önlü, Azime Önlü başrolleri paylaşıyor. Filmin müziklerini ise Mikail Aslan yaptı.

Filmin konusu şöyle:

Yönetmen Metin Dağ’ın görüntü yönetmenliğini de kendisinin üstlendiği Dersim’de Bir Azize 2024 yılının son aylarında seyirciyle buluşacak. Dersim’in tarihi, kültürü, inançları üzerine değinilen filmin konusu şöyle:

Dersim’den Almanya’ya göçmüş bir sendikacı aydın olan Hıdır’ın hayattaki en büyük isteği Dersim’in trajedisini anlatan bir anıt yaptırmaktır. Hıdır bu anıtı ressam ve heykeltraş olan ikiz torunları Azime ve Azize’nin birlikte yapmasını ister. Artık yaşı ilerleyen Hıdır, hem hayatının anlamı haline gelen anıtı yaptırmak hem de iki torununun arasındaki ayrılığı bitirmek istemektedir. Bu amaçla iki kardeşi Dersim’e götürür. Anne ve babaları boşanınca birbirinden uzak yaşamaya başlayan Azize ve Azime bu ayrılığın gerilimiyle yıllarca birbirleriyle hiç görüşmemiş, aynı yumurta ikizi olmalarına rağmen duygusal bağlarını koparmışlardır.

Dedesinin hep yanı başında olan Azize Dersim kültürüyle büyürken, Azime ise annesi ve ailesinin etkisiyle tam bir İstanbullu olarak yetiştirilmiştir. Bu anıt için çalışmak Azize için çok büyük bir mutluluk ve gurur iken Azime Dersim’e gönülsüz gelir. Dedesine de ikiz kardeşine uzak ve mesafelidir. Anıtın ne olacağına dair çalışmalar yaparken Dersim’in tarihi, kültürü, inançları üzerine de bir yolculuk yapacaklardır. Bu yolculuk Azime’nin hem kardeşiyle hem de kültürel kökenleriyle yeniden bağ kurmasına ve dönüşümüne neden olacaktır…

Kaynak