Deşt Toprak İşgali Belgesel Oldu

1979 yılında Dersim'in Geyiksuyu (Deşt) bölgesinde gerçekleştirilen kitlesel toprak işgali ve kamulaştırma eylemini konu alan "TOHUM - Deşt Toprak İşgali" isimli belgeselin çekimleri tamamlandı. Gazeteci Caner Aktan'ın yönetmenliğini yaptığı belgesel toprak işgaline katılan tanıkların anlatımıyla günümüze ışık tutuyor.

1979 yılında Dersim’in Geyiksuyu (Deşt) bölgesinde gerçekleştirilen kitlesel toprak işgali ve kamulaştırma eylemini konu alan “TOHUM – Deşt Toprak İşgali” isimli belgeselin çekimleri tamamlandı. Gazeteci Caner Aktan‘ın yönetmenliğini yaptığı belgesel toprak işgaline katılan tanıkların anlatımıyla günümüze ışık tutuyor.

1979 yılının 31 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında Dersim’in Geyiksuyu (Deşt) bölgesinde halkın kitlesel katılımıyla toprak işgali ve kamulaştırma eylemi gerçekleştirilmişti. Binlerce kişinin katıldığı kamulaştırma eylemi, devletin el koyduğu toprakların halka dağıtılmasını amaçlıyordu. Deşt’te bulunan binlerce metrekarelik düz ova kamulaştırılarak halka dağıtılmıştı. 12 Eylül geldiğinde ise tank ve panzerlerle tarlaya giren asker, arpa ekilen tarlayı yok etmişti.

DEŞT TOPRAK İŞGALİ GÜNÜMÜZE IŞIK TUTUYOR

99 kişinin yargılandığı Deşt davasında, kamulaştırma eylemine katılanlara TKP-ML üyeliği suçlaması, görevli memura mukavemet suçlaması ve gasp suçlaması yöneltilmişti. Deşt Toprak İşgali sürecinde yaşananlar Dersim’in sözlü ve kültürel hafızasında önemli bir yer tutuyor. Bu bakımdan söz konusu belgesel o dönem yaşanan süreç açısından günümüze önemli veriler aktarıyor. Toprak işgaline katılan tanıkların bire bir anlatımıyla çekilen belgeselin önümüzdeki günlerde gala yapması bekleniyor.