Ayten Kordu Mecliste Dersim’deki Orman Yangınlarını Gündeme Getirdi

Yeşil Sol Parti Tunceli Milletvekili Ayten Kordu, Tarım ve Orman Bakanı’na Dersim’deki olası orman yangınlarına karşı önlem alınıp alınmadığını sordu.

2015 yılından itibaren Dersim’de çıkan orman yangınları nedeniyle binlerce hektarlık orman alanı yok oldu ve birçok canlı yaşamını yitirdi.

Yangınlar nedeniyle endemik türlerin zarar gördüğü ve bazılarının yok olduğu Dersim’de, Kutudere bölgesi, merkez ile Ovacık ilçesi arasında yer alan Ahpanos Vadisi’nin iç kesimleri ve Hozat Aliboğazı bölgesinde hem insanlar hem de yaban hayvanları göç etmek zorunda kaldı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Partisi) Tunceli Milletvekili Ayten Kordu, bugün Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle Dersim’deki olası orman yangınlarıyla ilgili soru önergesi verdi.

Yangın Söndürme Uçağı Var mı?

Kordu’nun bu bağlamda yönelttiği sorular şöyle:

  • 2023 yılı yaz mevsiminde meydana gelebilecek olası bir orman yangını durumunda yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?
  • Tunceli’de meydana gelebilecek orman yangınlarına müdahale aşamasında kullanılacak envanter gücü hangi seviyededir? Kullanılacak envanter listesi nedir?
  • Yangın söndürme uçağı var mıdır? Orman yangınıyla mücadele edecek personel sayısı kaçtır?
  • 2015 yılından bu yana Tunceli’de kaç ormanı yangını oldu? Bu yangınlarda yok olan orman alanı kaç hektardır? Yanan orman alanlarında yeniden ormanlaştırma çalışma yapılmış mıdır?
  • Son beş yılda Tunceli’de sıkça yaşanan orman yangınların nedeni ile ilgili herhangi bir araştırma yapıldı? Söz konusu yangınların askeri operasyonlar sürecinde kullanılan mühimmatın etkisiyle çıktığına ilişkin herhangi bir tespitiniz oldu mu?
  • Tunceli’de orman yangınlarının askeri operasyonlar nedeniyle çıktığı, bu nedenle bakanlığınız orman yangını envanterinde gösterilmediği iddiaları doğru mudur?
  • Orman yangınları nedeniyle Tunceli’de zarar gören yurttaş ve çiftçi var mıdır? Varsa söz konusu yurttaşlar ve çiftlerin zararının karşılanmasına dair neler yapılmıştır?
  • Orman yangınları ve kuraklık nedeniyle tarımsal üretim ve hayvancılığa ara veren çiftçi var mıdır? Varsa kaç çiftçi tarımsal üretim ve hayvancılığa ara vermiştir?
  • Orman yangınları nedeniyle Tunceli’de yok olan endemik bitki türleri, ölen ve bölgeyi terk eden yaban hayvanlarına ilişkin bir çalışma yapılmış mıdır?

Kaynak