Dersim’de Cumartesi Annelerine Destek

İHD Dersim Şubesi, 959 haftadır Galatasaray Meydanında kayıpların akıbetini soran Cumartesi Annelerine destek eylemi gerçekleştirdi.

İnsan Hakları Derneği Dersim Şubesi, 959 hafta boyunca kayıpların akıbetini sormak için bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanlarına destek vermek için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Siyasi parti ve kurum temsilcileri ile Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu’nun katıldığı açıklama, yoğun polis ablukası altında yapıldı.

Perperik Gazetesi’nin haberine göre, açıklamayı okuyan İHD Şube Eş Başkanı Gürbüz Solmaz, “28 yıldır, tüm baskılara göğüs gererek adalet hakkını, hakikat hakkını ve ihlallerin tekrarına karşı toplumun güvencelere sahip olma hakkını savunuyoruz. 28 yıldır, taleplerimizde ısrar ediyoruz çünkü devlet, bu topraklarda yaşanan kitlesel ve ağır hak ihlallerini soruşturmak, suçların faillerini yargılamak ve cezalandırmak yönündeki hukuki yükümlülüğünü yerine getirmiyor. İktidarlar değişse de inkar ve cezasızlık siyaseti hiç değişmiyor” ifadelerini kullandı.

AİHM ve AYM kararlarının yok sayılmasının hukukun aşındırılması, içinin boşaltılması anlamına geldiğini belirten Solmaz, “Tüm zulmünüze karşı bir kez daha söylüyoruz: 28 yıllık bir emekle her santimine hakikatin hafızasını nakşettiğimiz Galatasaray bizimdir. 13 Ağustos 1993’te İstanbul’da gözaltında kaybedilen Erdoğan Şakar’ı, 15 Ağustos1992’de Mardin Derik’te gözaltında kaybedilen Necat Türk, Rıdda Yavuz ve Serhat Bilen’i ve tüm
kayıplarımızı unutmayacağız. Kayıplarımızdan da, insan haklarına dayanan demokratik bir hukuk devleti talebimizden de vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Dersim Milletvekili Ayten Kordu yaptığı konuşmada, “959 hafta boyunca Galatasaray Meydanında direnen Cumartesi Annelerinin mücadelesinin yanındayız” ifadelerine yer verdi.

Meydanların yasaklanmasına tepki gösteren Kordu, “Meydanların, alanların yasaklanması kabul edilemez. Saray hukuku işliyor. Kendi hukukunu yok sayan bir hükümetle karşı karşıyayız. AİHM ve AYM kararlarının uygulanması taleplerini bir kez daha ifade ediyoruz. Cumartesi Anneleri, evlatlarını arıyor, bir mezar taşı arıyorlar” dedi.