Hapishanelerdeki Şiddete Karşı Sanatın Direnişi: “İçeride-Dışarıda”

Hapishanelerdeki baskılara karşı sanatın gücünü kullanarak bir direniş örgütlemek amacıyla yola çıkan Görülmüştür Ekibi ve Red Fotoğraf Grubu, “İçeride-Dışarıda” adını verdikleri resim sergisiyle dikkatleri cezaevlerinde yaşanan şiddetin ve buna karşı gösterilen direnişin hikayesine çekti.

Sergide, kadına, çocuğa, emekçiye, mülteciye, LBGTİ+ bireylere, tabiata ve hayvana yönelik uygulanan şiddetin acımasız yüzüne ve bu şiddete karşı verilen mücadeleye odaklanan eserler yer alıyor. Özellikle tecrit altında yaşanan tecridi anlatan yazarlar, şairler ve çizerlerin eserleri sergiyi oluştururken, 20 ila 30 yıldır cezaevinde olan tutsakların mektup ve şiirleri yer alıyor.

Serginin son gününde sanatçı Mikail Aslan ve Zeynep Kılıç’ın müzik dinletisi gerçekleşti. Sergiyi, siyasi parti ve kurum temsilcileri, mahpus ve kayıp yakınları, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Yeşil Sol Parti Milletvekili Ayten Kordu, Baro Başkanı Fatma Kalsen ve çok sayıda kişi ziyaret etti.

Müzik dinletisinin ardından İHD yöneticisi Nilüfer Aktağ ve şube eş başkanı Gönül Sonbahar, serginin önemine vurgu yaparak hapishanelerdeki mahpuslarla dayanışmanın ve onların sesine kulak vermenin önemine dair aktarımda bulundular.

Kaynak: Gazete Perperik