DEDEF’ten BİM’e Seyit Rıza Tepkisi

Dersim Dernekleri Federasyonu, BİM (Birleşik Mağazalar Anonim Şirketi)’in Dersim Merkez çarşısında açacağı ikinci şubesine tepki göstererek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Birleşik Mağazalar Anonim Şirketi (BİM)’nin Dersim Merkez’de açacağı ikinci şubesini “Seyit Rıza / Tunceli” adıyla açmasına tepki göstererek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Paylaşılan basın açıklaması şu şekilde;

BASINA ve KAMUOYUNA!

Dersim Halkı için manevi değeri yüksek olan, SEYİT RIZA ismi üzerine rant pazarı oluşturmaya yönelik, sermaye Gruplarından BIM Marketler zinciri Tuncelide, Seyit Rıza /Tunceli şubesi adıyla yeni bir şube açılışı yapmıştır.. Dersim Halkı, Öteden beridir Tunceli ismi yerine, Dersim ismini kullanmakta asla tereddüt etmediği gibi Seyit Rıza konusunda da asla taviz vermemiştir.. Seyit Rıza Dersimle özdeşleşmiş, Dersimin önemli Değerlerinden biridir BİM denilen firmanın Dersimin Diline, kültürüne, Tarihine ve İnancına denk düşecek zerre kadar bir yanı yoktur, Seyit Rıza ismini kullanmasının Dersim Halkına kazandıracağı hiç bir şeyi yoktur.

Amaç Ticari Rant Sağlamak

BİM’in asıl amacının, Dersimle uzaktan yakından alakası olmayan bu sermaye grubu, Seyit Rıza ismi üzerinden kendine Ticari rant sağlamaya çalışmaktadır. BİM’in Dersimlilere sempatisinin olmadığını biliyoruz, Uyduruk girişimlerle Dersim halkını kandırarak, duygu sömürüsü yaparak kazançlarına kazanç sağlayıp, kâr elde etmek istemektedirler..

Buradan BIM yetkililerine sesleniyoruz… Elinizi Dersimden ve Seyit Rıza isminden Derhal çekin ve koymuş olduğunuz şube ismini hemen kaldırın.. Bir çağrımız da Dersim Halkınadır. Seyit Rıza ismini kullanarak kazanç elde etmek isteyen BİM in bu amacını boşa düşürerek, BİM’i protesto ederek ve alışveriş yapmamaya davet ediyoruz…

DERSİM DERNEKLER FEDERASYONU