Dersim Belediyesi Jeolojik ve Jeofizik Çalışmalarını Sürdürüyor

Dersim Belediyesi sosyal medya hesaplarından jeolojik ve jeofizik çalışmalarını sürdürdüğünü duyurdu.

Dersim Belediyesi, Özel Kalem Müdürlüğüne bağlı Deprem ve Afet Birimi, güvenli bir gelecek için deprem direncini artırmak amacıyla jeolojik ve jeofizik çalışmalarını sürdürüyor, deprem ve afetlere karşı daha dirençli bir kent statüsüne ulaşmak için önemli adımlar atmaya devam ediyor. Maraş merkezli depremlerin ardından kurulan afet ve deprem birimi, jeolojik ve jeofizik çalışmalarını yoğun bir şekilde yürüterek, ilimizin geleceğini daha güvenli kılmayı hedefliyor.

Odak Noktası Nazımiye, Ovacık, Pülümür

Deprem ve Afet Birimi, sismik ve mikrotromör yöntemleri kullanarak kapsamlı saha çalışmalarını gerçekleştiriyor. Bu çalışmaların odak noktasını kent merkezi ile Nazımiye, Ovacık ve Pülümür ilçeleri oluşturuyor.

Yapılan jeofizik analizler sayesinde zayıf zeminler tespit edilerek, gelecekte inşa edilecek yapıların daha güvenilir hale getirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, zemin yapı uyumunun sağlanmasıyla da deprem riskinin minimize edilmesi hedefleniyor.

Belediyemizin Deprem ve Afet Birimi’nde görev yapan Jeofizik Mühendisleri Derviş Yıldırım, Gönül Gülmez, Songül Gür, Anıl Murat Nas, Haydar Aktaş ve Mehmet Bozan, İmar Müdürlüğü çalışma ekipleri ile birlikte sahada yoğun bir çalışma yürütüyor. Belediye İmar Müdürü Özcan Karadağ ve Jeofizik Yüksek Mühendisi Doç. Dr. Savaş Karabulut ise bu önemli çalışmaları koordine ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Jeofizik Yüksek Mühendisi Doç. Dr. Savaş Karabulut ve Jeofizik Mühendisi Derviş Yıldırım, sismik ve mikrotromör yöntemlerinin kullanımını detaylı bir şekilde anlatarak, bu çalışmanın sadece ilimiz için değil, diğer kentler için de büyük önem taşıdığını vurguladılar. Güvenli yapılaşma ve deprem direnci konularında farkındalığın artırılması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Karabulut ile Yıldırım, bu kapsamlı çalışmalarla ilimizin depreme karşı daha güvenli bir şekilde inşa edilmesi için yerel yönetimlere raporlar sunacaklarını ifade ettiler.