İliç Maden Sahası Bir Depremle Ülkeyi Zehirleyebilir

BirGün Gazetesi haberine göre, Erzincan Valiliği’ne İliç’teki aktif deprem fayı üzerinde bulunan altın madeninin kapatılması için başvuran Sedat Cezayiroğlu isimli yurttaşın avukatı İsmail Hakkı Atal, bu fay hattında meydana gelecek 7 şiddetindeki bir depremde, madenin siyanür havuzundaki zehirli kimyasalların Fırat Nehri’ne karışacağını ifade etti.

Atal, “Burada meydana gelebilecek herhangi bir deprem sonrasında buradaki siyanürlü, sülfürik asit, içinde yüzlerce zehirli kimyasal toksik madde barındıran sülfürik asit bileşikleri tüm Türkiye’yi zehirleyebilir” dedi.

Cezayirlioğlu, Erzincan Valiliği’ne başvurarak yabancı bir şirketin taşeronunca işletilen altın madeninin faaliyetlerinin durdurulmasını talep etti. Madenin aktif olan Yedisu fayı üzerinde olduğunu kaydedilen dilekçede, zehirli atıkların bölgeden uzaklaştırılması gerektiği vurgulandı.

7 Şiddetinde Deprem Bekleniyor

Dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: ““Şirketin ÇED raporunda belirtilen riskler gerçekleşmek üzere olup, Devletin yurttaşlarına karşı bu maden işletmesini kapatmak ve meydana gelecek deprem sonrası Fırat Nehri’ne karışacak olan zehirli atıkları bölgeden uzaklaştırmak veya bölgeden uzaklaştırılmasını sağlamak konusunda yükümlülüğü bulunmaktadır. 27 Mayıs 2022 tarihinde meydana gelen 4.2 şiddetinde deprem sonrası 7.0 şiddetinden büyük bir deprem beklendiğinden fay hattının üzerinde bulunan altın madeni işletmesinin faaliyetlerinin ivediyetle durdurulmasına, altın madeninin kapatılması ve siyanürlü -sülfürik asitli atık havuzu içindeki 66 milyon ton zehirli atığın Fırat Nehri’ne karışması kuvvetle muhtemel olduğundan tahliye giderlerinin şirket tarafından karşılanmak suretiyle zehirli atıkların bölgeden uzaklaştırılmasına karar verilmesini ve gereğinin ifasını vekaleten ve asaleten talep ederiz.”

Kaynak