Maçoğlu’ndan Gözaltına Alınan Prof. Dr. Ahmet Ercan Açıklaması

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya paylaşımındaki iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamada bulundu.

AA’nın haberine göre Malatya Başsavcılığı, eofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan hakkında, 6 Şubat’taki Maraş merkezli depremlere yönelik sosyal medyadan yaptığı “İlk iki gün asker inmediği için korumasız kadınlara tecavüz edilmiş” şeklindeki paylaşımı gerekçesiyle soruşturma başlattı. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yarın (1 Mart 2023) Dersim Belediyesi’nin yapacağı panelde konuşmacı olacaktı. Konuya ilişkin Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu sosyal medya hesaplarından açıklamada bulundu.

“Süreci Takip Etmekteyiz”

Maçoğlu, “‘Deprem İçin Ne Yapmalı- Depremin Öğrettikleri ve Türkiye’ başlıklarıyla düzenleyeceğimiz panele katılacak olan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ilimize gelirken Malatya-Elazığ yolunda sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Konuya dair Baromuz ile iletişime geçtik ve süreci takip etmekteyiz. Fakat bu keyfi durum kabul edilebilir değil. Yeter artık. Depremde onca felakete yol açanlar hakkında hiç bir şey yapılmazken bir bilim insanına bunu yapmak doğru değildir.” şeklinde açıklamada bulunarak süreci takip ettiklerini duyurdu.