5.0 Şiddetindeki Malatya Depremi Sonrası Dersim İçin Uyarı

Naci Görür, resmi Twitter (x) hesabından Yeşilyurt merkezli depreme ilişkin bir paylaşım yaptı. Bir müddettir Yeşilyurt bölgesinde depremlerin devam ettiğini belirten Naci Görür, fay hattıyla ilgili bilgiler verdi.

Daha Önceden Bilinmeyen Fay Hattı mı?

Prof. Dr. Naci Görür, Yeşilyurt merkez üssü olarak gerçekleşen depremin fay hattıyla ilgili olarak fayı daha öncesinde haritalarda göremediğini ve tespit edilememiş bir fay olabileceği konusunda değerlendirmede bulundu. Görür’ün açıklaması şöyle: “Malatya Seyituşağı-Yeşilyurt’ta 5,0 deprem. Bir müddettir Yeşilyurt yöresinde depremler oluyor. Ben bu fayı haritalarda göremeyince daha önceden tespit edilememiş fay mı diye düşündüm. Sanıyorum şimdi bu fayı haritada görebiliyorum. Daha önce söylediğim gibi, Yeşilyurt-İkizce-Seyituşağı-Doğanşehir doğusu arasında uzanan KD-GB uzanımlı bir fay. Doğrultu atımlı olmalı. Malatya ve Doğanşehir Faylarına paralel, sevgiyle.”

Çevre İllere Uyarı

Malatya’da gerçekleşen deprem sonrasında çevre iller için de deprem uyarısı yapıldı. Olası bir büyük depremde birçok çevre ilin olumsuz etkilenmesi konuşuluyor.

Kaynak