AKP, Alevi Köylerini Dolaşarak Dedeleri Maaşa Bağlamayı Teklif Ediyor

Kültür Bakanlığı tarafından görevlendirilen ekiplerinin Alevi köylerini dolaşarak dedeleri maaşa bağlama teklifi tepki topluyor.

AKP, 9 Kasım 2022 tarih ve 32008 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 112 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurduğu Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı ile Alevilere yönelik asimilasyon politikalarının çemberini genişletiyor.

PİRHA’nın haberine göre, Kültür Bakanlığı tarafından görevlendirilen kişiler Alevi köylerine giderek, ‘dedeleri maaşa bağlama’ teklifinde bulunuyor.

Bu köylerden biri de Tokat’ın Kuyucak köyü. Buraya giden Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlileri dedelere maaş bağlanması teklifinde bulundu.

“Alevi Köylerinin Yüreğinin Tam Ortasına Kazık Çakmaktır”

Fevzi Gerçek, “Buraya gelenlerin dediğine göre 1800 Alevi köyüne devletin önermesiyle memurlar gidiyor. Alevi köylerine gidip ‘Dedeniz var mı? Burada cemevlerini kim organize ediyor? Cemevleri var mı? Cemevlerinin ihtiyaçları varsa karşılayalım’ diyorlar. Ne muhalefet, ne Alevi örgütleri, ne de benzer örgütlenmeler gelip halkı ‘Böyle bir çalışma var, sizi asimile etmeye çalışıyorlar’ diye uyarmadıkları için onlar da kabul ediyor” dedi.

Gerçek, şunları ifade etti:

“İş ilerledikçe yer yer Kültür Bakanlığı’ndan geldiklerinin altını çizerek, Alevi olduklarını söyleyip ‘Bu köyde cemevi varsa buraya maaşlı dede atayalım’ diyorlar. Ama asıl tehlike şurada. 1800 Alevi köyüne gitmişler. Eğer bizim köy gibi bir köyde iki insanı örgütleseler 4 bine yakın insanı devlet imkanıyla köylere gönderecekler. Bu da Alevi köylerinin yüreğinin tam ortasına kazık çakmaktır.”

Fevzi Gerçek, iktidarın Alevi köylerini gezmesinin tehlikelerine dikkat çekerek şöyle devam etti:

Bu örgütlenme modelinin ne denli tehlikeli olduğu anlaşılıyor. Diyanete mi bağlısınız? diyene ısrarla ‘Ankara’dan geliyoruz, Kültür Bakanlığı’ndan görevlendirildik’ diyorlar. Yurttaşın tepkisi de Diyanete bağlı değilse yardımı kabul edebiliriz’ şeklinde oluyor. Kültür Bakanlığı’na bağlanmakla Diyanet’e bağlanmak arasında şekilsel farklar olsa da Alevileri arkalarından hançerleyecekleri gerçeği değişmiyor.

“Böyle Yerlere Jandarmayla Gelmemiz Lazımdı”

Gelen görevliler tepki gösterdiğimiz için bize, “Böyle yerlere jandarmayla gelmemiz lazımdı” dedi. Bu gerektiği zaman bize sopayı gösterecekleri anlamına geliyor. Bu Kuyucak köyüne özgü bir uygulama değil. Burada Kültür Bakanlığı tarafından yapılacak uygulamalar öncesinde Alevi kurumları, demokratik kitle örgütleri bu işin ciddiyetini kavramalı ve çalışma yürütmelidir. Yoksa bundan sonra daha zor olacak, bir kısım köylerde kabul edilmiş olacak belki de.”