AKP İl Başkanı’na ve Kardeşine, Alt Gelir Grubunun Başvurabileceği TOKİ’de Arsa Çıktı

AKP ’nin 81 ilde “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi” diye duyurduğu “İlk Evim Arsa” projesine Dersim’de 210 kişi başvurdu. 16 bin TL’nin altında geliri olan kişilerin başvurmaya hak kazandığı projeden AKP İl Başkanı Sercan Özaydın ve kardeşi Gürcan Özaydın’ın arsa aldığı ortaya çıktı.

Gazete Patika’dan Hıdır Yıldız’ın haberine göre, AKP’nin geçtiğimiz yıl 81 ilde “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi” diye duyurduğu “İlk Evim Arsa” projesi kapsamında Dersim’de kuralar geçtiğimiz günlerde çekildi. Dersim Merkez için “İlk Evim Arsa” projesine 210 kişi başvuru yaptı. Çekilen kuralarla 10 yedek olmak üzere 100 asil hak sahibi belirlendi. Başvuru formunda istenen belgeler arasında hane halkı gelirinin en fazla net 16 bin TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri de istendi.

Geçtiğimiz günlerde hak sahiplerinin belirlendiği kura çekimi yapıldı. Söz konusu projeden AKP İl Başkanı Sercan Özaydın’ın arsa aldığı ortaya çıktı. TOKİ, projenin ‘alt gelir grubu’na yönelik yapıldığını duyururken, AKP İl Başkanı Sercan Özaydın’ın TOKİ’den arsa aldı. AKP İl Başkanı Sercan Özaydın’ın kardeşi aynı zamanda özel kalem müdürü Gürcan Özaydın’ın da projeden arsa aldığı öğrenildi.

İhaleler de AKP’ye, Konutlar da AKP’ye

TOKİ’nin İstanbul Tuzla’da, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın doğu kenarında yaptıracağı 625 konut 16 dükkân için açtığı ihaleyi, merkezi Elazığ’da bulunan Tetiş Yapı İnşaat San. ve Tic. A.Ş. aldı. Söz konusu firmanın sahibi ise AKP Elazığ il yöneticisi Mustafa Tetik. TOKİ, bir yandan konut inşaat ihalelerini AKP’lilere verirken, diğer yandan ise yapılan konutları da AKP’li yöneticilere “kura” adı altında peşkeş çekiyor.

AKP’nin Sosyal Konut Yalanı

TOKİ, borç-taksit ödemelerini altı ayda bir memur maaş artışına endekslemiş durumda. Bu durum yoksul halk üzerinde büyük bir basınç yaratırken, birçok yurttaş TOKİ taksitlerini ödeyemez durumda. Kamuoyunda seçim yatırımı olarak değerlendirilen söz konusu projeyle yoksullara yüksek fiyatlı konut satarak mülk edindirme amacı güden, piyasayı canlandırma işini ise yoksullar üzerinden gerçekleştirmeye çalışan AKP, konut fiyatlarına ilişkin ise henüz açıklama yapmadı. Daha önce Çemişgezek Belediye Başkanı AKP’li Metin Levent Yıldız ile Çemişgezekli olan AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş da TOKİ’nin ‘Alt Gelir Grubu Konut Projesi’ne başvuru yapmış ve Çemişgezek’teki TOKİ konutlarından ev aldıkları ortaya çıkmıştı.