Alevi Açılımını Eleştiren Muhtar İmam Taş İfadeye Çağrıldı

Elazığ Yıldızbağları Mahallesi’nin muhtarı İmam Taş, sosyal medyada Elazığ’daki cemevi yöneticilerini eleştirdiği gerekçesiyle ifadeye çağrıldı. alevi

Elazığ Yıldızbağları Mahallesi’nin muhtarı İmam Taş ise kendisine ait sosyal medya hesabından yaşanan bu sürece ilişkin cemevi yöneticilerini eleştiren bir yazısı nedeniyle ifadeye çağrıldı. Taş, “Türkiye ve Avrupa’da yaşayan milyonlarca alevi canlarımızı ilgilendiren, bu kadar önemli, can alıcı bir konuda Cafer Yeşil, Ali Ekber Yurt ve İzzettin Doğan’ı referans alarak, binlerce yıllık tarihsel gerçekliği olan bir inancı, bir torbaya sığdırarak, Aleviliğin bir inanç olmadığını, Alevilerin kültürel ve folklorik bir topluluk olduğunu resmileştirerek, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlarken, bu yasayı 3 isim üzerinden tüm Alevi toplumunun isteği olduğuna nasıl karar verdiniz?” dedi.

Cemevi Yöneticisi Şikayet Etti

Muhtar İmam Taş’ın, Yıldızbağları Cemevi 2. Başkanı ve aynı zamanda CHP’li Meclis Üyesi Cafer Yeşil tarafından şikayet edildiği öğrenildi. Devletin Alevisi Olmayacağız Taş, “Benim halka şikayet ettiğim Cafer Yeşil halktan kopuk bir önder, devletin dedesi olduğunu kanıtlayarak beni beslendikleri, besledikleri sisteme şikayet ettiler. İsmi geçen unsurlar bizim irademizi almış temsilcilerimiz değildirler, olamazlar. Yolumuz bellidir, felsefemiz ve inancımız bellidir. Zalime biat etmeyiz, zulme boyun eğmeyiz. Bu inancı bugüne kadar taşıyan ulularımızı ve pirlerimizi rehberimiz sayarız. Devletin Alevisi olmayacağız” dedi.

Kaynak