Almanya Kırmızı Bültenle Aranan Madımak Sanıklarını mı Koruyor?

Sivas Katliamı davasında yargılanan ve Kırmızı Bültenle aranan 3 firari sanık Almanya tarafından korunuyor.

30 yıldır süren Madımak Katliamı davasında mahkeme utanç verici bir karara imza attı. Sivas Katliamı’na ilişkin firari 3 sanığın yargılandığı son davada mahkeme heyeti, davanın düşmesine karar verdi. Firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın yargılandığı davada savcı 30 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle davanın düşürülmesini talep etmişti.

Dersim News’in haberine göre, Almanya’da yaşayan firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş Alman devleti tarafından korunuyor.

“Cezası Kesinleşmiş 9 Sanık Halen Yurt Dışında”

Aradan geçen 30 yıl içerisinde Madımak’ın faillerinin çoğu ya yurt dışına kaçtı ya da hayatını kaybetti.

Sarıhan, bugün cezası kesinleşmiş 9 sanığın halen yurt dışında olduğunu söyleyerek, cezalarının infazı için henüz zamanaşımı olmadığını söyledi: “Cezası kesinleşmiş 9 firarinin iadesi için için mücadeleyi sürdürmeliyiz, cezalarını çekmeleri gerekiyor. İnsanlığa karşı işlenmiş bir suçun eğer adaletle de karşılığı tanınmamışsa, yeni katliamlara yol açılmış olur.”

“Almanya sanıkları iade etmiyor”

Avukatlar, sanıkların ağırlıklı olarak Almanya’da olduğunu ancak Almanya’nın sanıkların iadesini yıllar içinde türlü sebeplerle reddettiğini söyledi.

Bu davada kırmızı bültenle aranan firari üç sanığın da Almanya’da olduğunu ve adreslerinin bilindiğini söyleyen Yılmaz şöyle konuştu:

“Biz bunların Almanya’da olduğunu tespit ettirdik, yakalanması için her türlü işlem başlattık, kırmızı bülten çıkartıldı. Adreslerini mahkemeye sunuyoruz ama Almanya bu sanıkları vermek istemiyor. Bu sanıklardan birinin Alman istihbaratında olduğuna dair duyumlarımız var. Almanya hem vermiyor hem de istihbarat elemanı olarak kullanıyor.”

Sarıhan ise geçmişte Almanya’nın sıkıyönetim mahkemelerini bahane ederek sanıkları iade etmediğini, bu tutumun 30 yıldır sürdüğünü söyledi: “Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) kalktı, iade edin dedik, bu kez sizde idam cezası var, iade etmiyoruz dediler. İdam kalktıktan sonra da başvurduk, sonuçsuz. En son 3 sanıkla ilgili başvurumuzda, ‘dosyalarında insanlığa karşı suç işlediklerine dair yeterli izlenim yok’ diye iade etmediler. Hepsinin nerede olduğunu biliyoruz, adreslerini biliyoruz, ne yaptıklarını biliyoruz ama Almanya’nın bu tutumunu kabul etmek mümkün değil.”