Altılı Masa Toplandı: İkinci Tur Görüşmelerinden Biri Dersim’de mi Olacak?

Altılı masada ilk tur görüşmeleri sona erdi. Altılı masanın ikinci turuna yönelik kararlar alındı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’ndan oluşan 6’lı masa Saadet Partisi Genel Merkezinde altıncı kez bir araya geldi.

İlk Turun Son Toplantısı

6’lı masanın altıncı kez bir araya geldiği bu toplantı aynı zamanda ilk turun son toplantısı olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle 14.00’te başlayan bu toplantıda bundan sonraki görüşme turlarının formatının ele alınması bekleniyor.

Altıncı toplantıda kurulan komisyonların yaptığı çalışmaların değerlendirilmesi yapıldı. Özellikle güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yol haritasını çıkartacak olan komisyonun çalışması ele alındı. Seçim güvenliği ve diğer komisyonların gündemlerindeki başlıklar da gözden geçirildi. Seçim takvimi ve olası seçimin erkene alınması durumu da masaya yatırıldı. 

Bir Toplantı Dersim’de Gerçekleşecek

İkinci tur görüşmeleri her liderin memleketinde yapalım teklifinde bulunuldu. Liderlerin sözlü olarak kabul ettiği bu teklifin görüşme sonrası yayımlanacak metinde de yer alması bekleniyor.

6’lı Masa liderleri ve memleketleri

Kemal Kılıçdaroğlu: Dersim
Ali Babacan: Ankara
Meral Akşener:  Kocaeli
Ahmet Davutoğlu: Konya
Gültekin Uysal:  Afyonkarahisar
Temel Karamollaoğlu: Sivas