Aysel Doğan Yaşamını Yitirdi

Uzun süre kanserle mücadele eden 2’inci Barış Grubu üyesi Aysel Doğan Almanya’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Aysel Doğan Kimdir?

1953 yılında Dersim’de doğan Aysel Doğan gençlik yıllarından itibaren, kitle örgütlerinde faaliyet gösterdi. Ankara Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra lise öğretmenliği yapan Aysel 1980 askeri darbesinde ve sonraki yıllarda defalarca gözaltına alındı, işkenceye maruz kaldı. Yıllarca mahkeme yüzü görmeden, sorgusuz-sualsiz tutuklu kaldı. 

20 Ekim 1991 Genel Seçimi’nde, memleketi Dersim’den bağımsız milletvekili adayı olmuş. Seçim bölgesinde en çok oyu alan milletvekili adayı olmasına rağmen, anti-demokratik seçim yasası yüzünden aldığı oylar yok sayılarak, parlamentoya gönderilmesi engellendi.

Yaşamının 17 yılını hapishanede geçiren Aysel, İkinci Barış Grubu ile birlikte Türkiye’ye gelir gelmez gözaltına alınıp tutuklandı ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2009 yılında hapishaneden çıktı ve Dersim Alevilik İnanç ve Kültür Akademisi Derneği’ni kurarak dernek bünyesinde çalışmalar yürüttü. 2011 yılında KCK operasyonu kapsamında tutuklanarak 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. 

Diyarbakır Kapalı Hapishanesi’nde kansere yakalanan ve ameliyat olan Aysel, hastalığının ilerlemesi neticesinde 2015 yılında tahliye edildi. Tahliye edildikten sonra Dersim’e yerleşen Aysel burada da halkla birlikte çalışmalara katıldı.