Barolardan Ortak Açıklama: “Provakasyonlara Karşı Dikkatli Olmalıyız”

Dersim Barosu da dahil olmak üzere toplam 80 baro Alevi kurumlarına yönelik yapılan saldırılara ilişkin ortak açıklama yaptı.

Birçok ilde Alevi kurumlarına, cemevlerine yapılan saldırılara karşı, Dersim Barosu da dahil olmak üzere 80 ile ait barodan ortak açıklama geldi. Açıklamada “Provakasyonlara karşı dikkatli olmalıyız.” denildi.

Barolardan yapılan ortak açıklama şöyle;

Toplum olarak provokasyon girişimlerine karşı dikkatli olmak zorundayız.  31.07.2022 tarihinde Ankara’da Alevi kurumları ve Cemevlerine yönelik eş zamanlı saldırılar gerçekleştirilmiştir.  Karanlık bir provokasyonu amaçlayan bu saldırılar geçmişte olduğu gibi ülkede yeni bir kaos ve çatışma ortamı yaratmayı hedeflemiştir. Saldırıyı gerçekleştiren şahsın gözaltına alındığı bilgisi kamuoyuyla paylaşılmıştır. Her ne kadar provakasyon amaçlı saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen sadece bir kişi yakalanmış ise de arka planında bulunan bütün şahısların ve varsa kurumların tespit edilerek yargı önüne çıkarılmasını bekliyoruz. Son yıllarda toplumun ezilen kesimlerine karşı yapılan çeşitli saldırıların, Alevilerin evlerinin işaretlenmesinin ve bu son saldırıların birbirinden bağımsız olmadığı kanaatindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanmış benzer provokasyon girişimlerinin bir daha yaşanmaması, toplumsal barışın ve birlikte yaşama kültürünün güçlü kılınması için hukukun işletilerek saldırının bütün yönleriyle açığa kavuşturulması elzemdir. Ülkenin seçime gittiği bir süreçte kaostan ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan bu saldırıların daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta siyaset kurumu olmak üzere diğer kurumlara ve herkese büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.  Bu vesileyle yetkilileri bir kez daha seçim odaklı kutuplaştırıcı ve ötekileştirici dilden vazgeçmeye davet ediyor,  toplumu kutuplaştırmaya çalışan bu provokasyon girişimlerinin arka planıyla yargı organlarınca  bir bütün olarak aydınlığa çıkarılmasını ve ilerde telafisi imkansız zararların doğmamasını talep ediyoruz.

DERSİM BAROSU YK