Başak Demirtaş Dersim’de Seçim Bürosu Açılışına Katıldı

Başak Demirtaş, Dersim’de Yeşil Sol Parti’nin milletvekili adayı Ayten Kordu ile birlikte Aysel Doğan seçim bürosunun açılışına katıldı. 

Başak Demirtaş, Dersim’de Emek ve Özgürlük İttifakı’nın çatı partisi Yeşil Sol Parti’nin milletvekili adayı Ayten Kordu ile birlikte Gazik (Cumhuriyet) Mahallesi’nde, Aysel Doğan seçim bürosunun açılışına katıldı. Kanser tedavisi gördüğü Almanya’da geçen sene vefat eden Barış Grubu üyesi, Dersimli Aysel Doğan’ın adının verildiği seçim bürosunun açılışı öncesinde, Başak Demirtaş büyük bir coşkuyla karşılandı. Demirtaş ve Ayten Kordu, seçim bürosuna “Dersim seninle gurur duyuyor” ve “Jin jiyan azadî” sloganları atan kitlelerle birlikte yürüdü.

“Dersim’in Kayıp Kızlarından Direniş Kızlarına Geçiş”

Başak Demirtaş konuşmasında, “Sizlerle yan yana olmak benim için çok büyük bir mutluluk oldu. Bugün bu topraklarda olmanın benim için çok büyük bir anlamı var. Yıllardır Dersim’in kayıp kızlarından Dersim’in direniş kadınlarına geçişinde emeğini, alın terini ortaya koyan ve bedel ödeyen tüm yoldaşlara, tüm canlara buradan bin selam olsun” dedi.

Konuşması alkışlarla kesilen Başak Demirtaş, “Bu toprakları mezara çevirmek isteyenlere inat, gül bahçesi, gül vatan yapmaya and içmiş tüm kadınları saygıyla anıyorum. Ben inanıyorum ki Ayten arkadaşımızı rekor bir oyla Meclis’e göndereceğiz” dedi. “Bu acılarla, bu ayrımcılıkla yüzleşmenin vakti geldi geçiyor” diyen Demirtaş, “O yüzden 14 Mayıs günü yeni yaşamın kapılarını aralamamız gerekiyor” diye konuştu.

Başak Demirtaş, Edirne Cezaevi’nde tutuklunun eşi, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Selçuk Mızraklı’nın mesajını getirdiğini söyleyince büyük alkış aldı.

Kaynak