bianet Editörünün Ailesine Irkçı Saldırı

bianet editörü Ruken Tuncel’in ailesi İstanbul Beylikdüzü’ndeki evlerinde ırkçı tacize ve saldırıya uğradı. Tuncel saldırı sırasında evde değildi. Ancak kardeşi Sinem Tuncel darp edildi.

bianet editörü Ruken Tuncel’in ailesi İstanbul Beylikdüzü’ndeki evlerinde ırkçı tacize ve saldırıya uğradı. Tuncel saldırı sırasında evde değildi. Ancak kardeşi Sinem Tuncel darp, annesi ve teyzesi ise tehdit edildi. Olay dün akşam saatlerinde meydana geldi.

Annesiyle birlikte pazar alışverişinden dönen Sinem Tuncel, apartmanın giriş kapısında komşuları M.Y. ile karşılaştı. M.Y. burada aileye sözlü ithamlarda bulundu. M.Y., Sinem Tuncel’in kendisiyle konuşmak istemediğini söyleyince de tükürdü.

Polisin aranması üzerine M.Y. “Polis size gelmez. Ben arayayım ki nasıl geliyor görün. Devlet benim, polis benim. Trabzonluyuz, sizi yakarız. Bu Aleviler, her ayak sizde. Uyuşturucu satmak sizde, eroin kullanmak sizde. Yürüyüşlere gidiyorsunuz, bu yürüyüşe gitmeye benzemez. Pompalım var benim, bir pompalıya bakarsınız. Şarjörü boşaltırım.” dedi.

Ardından olaya M.Y.’nin kızı A.Y. de müdahil oldu, Sinem Tuncel’i darp etti. Sinem Tuncel’e saldıran A.Y. “Sen benim annemle konuşamazsın, anneme bağıramazsın, sizi gebertirim, kaç paralık canınız var, elimde kalırsınız” şeklinde tehdit savurdu.

Silah almaya giderken komşular engelledi

Bina sakinlerinin dışarıya çıkmasıyla da A.Y., Tuncel ailesine “Bunlar terörist” şeklinde, anne M.Y. de “Bunlar Ermeni, bunlar terörist” diye nefret söyleminde bulundu.  

A.Y. tehditlerini pompalı diye tabir edilen çekip kurmalı bir silahları olduğunu söyleyerek devam ettirmesi üzerine araya komşular girdi. A.Y.’i eve çıkarken durdurdu.

Geri dönen A.Y. bu sefer de Sinem Tuncel’in çenesine yumruk attı. M.Y. ise eline bir sopa alarak Sinem ve Ruken Tuncel’in teyzelerine vurmaya çalıştı. Sinem Tuncel araya girmesiyle darbe kendisine geldi ve yaralandı.

Olaya o sırada ailenin yanlarında olan bir market çalışanı ile komşular da tanıklık etti. Saldırı 112 ekiplerinin gelmesiyle son buldu. Sinem Tuncel hastaneye giderek tedavi oldu ve darp raporu aldı.

Aile daha sonra emniyete giderek ifade verdi ve M.Y. ile A.Y.’den şikayetçi oldu. Tuncel ailesi ayrıca bir başka komşuları E.Y.Y hakkında da ‘kışkırtma ve hedef göstermeden’ şikayette bulundu. Emniyetteki ifade işlemine ailenin avukatı Destina Yıldız da katıldı.

Tuncel ailesi daha sonra önleyici tedbir kararı çıkartarak M.Y. ve A.Y.’nin yanlarına yaklaşmasını yasaklattı.

Tuncel: Alevi ve Kürtlere yönelik önyargının dışa vurulması

Ruken Tuncel, kendisinin evde olmadığı sırada gelişen saldırı sonrasında aile üyeleri ve avukatlarıyla birlikte gece boyunca polis merkezinde gelişmeleri izledi. 

Tuncel olayla ilgili olarak, “Aramızda herhangi bir kişisel husumet yok. Aslında kendileriyle bir ilişkimiz de yok. Ancak bir süredir, durduk yerde mesele çıkartır ve gerçekliği olmayan suçlamalarla bizi rahatsız eder olmuşlardı. Rahatsızlıklarının esasen kimliğimizle ilgili olduğunu tahmin ediyorduk, bu saldırıyla birlikte her şey açığa döküldü” dedi.

Tuncel, hoşgörüsüzlüğün sonunda fiziksel şiddete kadar varmış olmasına dikkat çekti:

“Aslında biz bu semtin en eski sakinlerindeniz. Beylikdüzü’nün son yıllarda geçirdiği demografik değişikliklerle ilçede oluşan yeni havayla birlikte semtin eski sakinleri Alevi ve Kürtlere yönelik önyargılar da cesaretle dışa vurulmaya başladı ve sonunda aynı apartman içindeki komşulara yönelik saldırganlık halini aldı.”

Tuncel, polis merkezinde kaydedilen tutanaklarda özellikle şiddet ve ve nefret söylemine dönük beyanların yeterince yer bulmadığını ifade etti ve “Savcılık aşamasında şikayetlerimizi ve olayın seyrini daha ayrıntılı ve kanıtlara dayalı olarak ifade edeceğiz” dedi.

Ruken Tuncel, komşuların gösterdiği dayanışmanın içlerini ferahlattığını söyledi. “Gece yarısından sonra, sabah 02:00-03:00 dolayında apartmandaki komşularımızın kapılarını çalan polisin ‘Tanıklık edecek misiniz’ sorusuna bütün daireler olumlu yanıt vermişler. Yalnız olmadığımızı ve kimsenin sinmediğini görmek çok yüreklendirici. En büyük güvencemiz bu dayanışma” diye konuştu.

Kaynak