Bülent Demirkaya Cinayetinde Karar: Sanıklara Beraat

Dersim’de bir parkta dövülerek öldürülen Bülent Demirkaya cinayetinde müebbet hapis istemiyle yargılanan 2 sanık hakkında beraat ve tahliye kararı verildi.

Dersim Örenönü Tabiat Parkı’nda 20 Ekim 2021 tarihinde öldürülen Bülent Demirkaya‘nın duruşması 4 Kasım 2022 tarihinde görüldü. Davanın 4 Kasım’da görülen duruşmasında mahkeme, S.B. ve C.E.A.’nın delil yetersizliğinden beraatine karar verdi. Demirkaya’nın avukatı ve ailesi kararın hukuksuz olduğunu bütün delilerin katillerin aleyhine olmasına rağmen mahkemenin böyle bir karar vermesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

“DNA Profili Tırnaklarında Çıktı”

Halk TV’nin haberine göre, Bülent Demirkaya ailesinin avukatı Barış Yıldırım, aile bireyleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında sanıklardan birinin doku DNA’sının darp edilerek öldürülen Bülent Demirkaya’nın tırnaklarında çıktığını hatırlattı. Yıldırım, buna rağmen beraat kararının verilmesinin kabul edilmez bir durum olduğunu belirterek, “Sanıklardan birinin DNA profili Bülent Demirkaya’nın tırnaklarında çıktı. Buna ilişkin iddianamede de belirlemeler var. Buna rağmen maalesef yine sanıklardan birinin cep telefonunda Bülent Demirkaya’nın sırt üstü yere yatarken gözü kapalı çekilmiş fotoğrafı var. Bir marketin güvenlik kamerasına da sanıkların birisinin görüntüleri yansıdı. Üstünü siliyordu ve ayakta duramıyordu. Üstünde yeşil bir polar bulunamadı. Bu delil yok edilmiş durumda. Hiçbir olgu ve delil değişikliği yokken neden tahliye kararı verildi. Dosyada adil bir yargılama yapılarak, Bülent Demirkaya’nın ölümüne sebebiyet veren katillerin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

“Yeterince Ele Alınmadı”

Avukat Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti: “Mahkemede bu kişilere dair bir kanaat yoktu ise bu yargılama uzun bir süredir devam ediyordu. İlk 4 celsede kuvvetli suç şüphesini taşıyan somut olgular ve deliller var diye tutukluluk hallerine davam kararı çıkıyordu. Türk Ceza Kanunu’nun da öngörülen en ağır cezalardan bir tanesi müebbet hapis cezasıdır. Müebbet hapis cezası ile yargılanan kişinin tahliye edilmesini biz anayasanın 13. maddesinde düzenlenen orantılık, ölçülük ilkesine de aykırı buluyoruz. Her ne olursa olsun bu kişiler hakkında eğer tutuklama noktasında bir kanat oluşmamışsa adli kontrol kararı verilmesi lazım. Çünkü adli süreç devam ediyor, bitmiş değil. Yaşam hakkı en temel haktır. Yaşam hakkının korunmadığı yerde başka bir şey den söz edilemez. Yaşam hakkına yönelik burada kovuşturma makamlarınca yeterince ele alınmadığı kanaatindeyiz. Biz itirazlarımızı mahkemeye de sunduk. Mahkemede bu kişilere dair bir kanat yoktu ise bu yargılama uzun bir süre devam ett. Şu ana kadar 5 celse görüldü ilk dört celsede kuvvetli suç şüphesini taşıyan somut olgular ve deliler var diye tutukluluk hallerine davam kararı verildi. Son celse 2 hafta önce görüldü aradan geçen 2 haftada ne değişti. 4 Kasım’daki duruşmada yeni bir delil ya da sanıkların lehine yeni delil ya da bulgular yokken bütün deliller sanıkların aleyhine iken beraat kararın verilmesi akılla mantıkla vicdan ile izah edilemez. Bu kararı kabul etmemiz imkânsız, zaten duruşma savcısı da kararı kabul etmeyerek itiraz etti. Bizler de itiraz hakkımızı kullandık. Sanıkların kaçma şüphesi bulunmakta ve derhâl tutuklama kararı verilmelidir.”

Ne Olmuştu?

Dersim’de ‘Sakallı Bilo’ olarak tanınan ve çevresinde oldukça sevilen Bülent Demirkaya’nın, 20 Ekim 2021 tarihinde Dersim-Erzincan kara yolunun 10’uncu kilometresindeki Örenönü Tabiat Parkı’nda cansız bedeni bir vatandaş tarafından bulunmuştu. Olayın ardından bölgede inceleme yapan ekipler, güvenlik ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameralarını incelemeye almıştı. 

Bülent Demirkaya’nın, arkadaşları S.B. ve C.E.A. ile birlikte olay günü akşam saatlerinde park yakınındaki büfeden içki satın aldıklarına dair görüntüler ortaya çıkmıştı. İlerleyen saatlerde geri dönen S.B.’nin bir markete girdiği ve elbiselerinin tozlu ve dağınık olduğu, ıslak mendille kıyafetlerini sildiği ve ayakta durmakta güçlük çektiği belirlenmişti. Gözaltına alınan, uyuşturucu kullanma suçundan kayıtları bulunan S.B. ve C.E.A. tutuklanmıştı..