Cemal Süreya Kültür ve Bellek Evi 2023 Etkinlikleri Pülümür’de Başlıyor

Pülümür Belediyesi’nin desteğiyle Cemal Süreya Kültür ve Bellek Evi-CSKBE genel koordinatörü Ümit Altaş’ın yönetiminde hazırlanan programda, Temmuz ayından Kasım ayı sonuna kadar muhabbetlerden, atölyelere, belgesel gösterimlerinden müziğe onlarca etkinlik var. Bir de CSKBE’de çadır kurarak Pülümer’e misafir olacak ve kaldıkları süre içerisinde çeşitli etkinliklerin gerçekleşeceği sürpriz konuklar var; Nesin Vakfı çocukları ve yöneticileri.

CSKBE’den Zamana Yayılmış Programlar

Hikayenin başladığı topraklarda ana sıkışmadan hikayenin peşinde koşabilmek, birlikte dinlemek ve muhabbeti ortaklaştırmak hedefi ile zamana yayılmış ve mütevazı kaynaklarla gerçekleştirilmiş bir program hazırlamaya çalıştıklarını ifade eden Altaş; tüm süreç boyunca kendilerini cesaretlendiren ve programın hazırlanması için katkılarını hiçbir şekilde esirgemeyen Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun’a teşekkür ediyor ve herkesi CSKBE 2023 etkinliklerine katılmaya ve destek olmaya devam ediyor. Pülümür Belediyesi’nin bölgenin kültür merkezi olma yönündeki hedeflerinin adımlarından biri olan CSKBE 2023 etkinlikleri Kasım ayı sonuna kadar devam edecek.

29 Temmuz Cumartesi 16:00’da Pülümürlü fotoğrafçılar İsmail Yoleri ve Muzaffer Akyüz’ün “Pülümür’e Dair” başlıklı fotoğraf sergisi ile başlayacak etkinlikler aynı gün 17:30’da Metin Kemal Kahraman kardeşlerin 30 yıllık müzikal yaşamına ve Dersim’e dair katkılarına saygı duruşu olduğu belirtilen “Müzikli Muhabbeti” ile devam edecek.

1 Ağustos Salı günü saat 17:00’de de başka bir müzikli muhabbet var; Kıymet Kına Erzincan, Mercan Erzincan. Bu muhabbete üçlünün Erzurum ve Sivas’tan başlayan yaşamlarının ve yollarının ortak hikayesini dinleyeceğiz ve bu ortaklığa tanıklık eden türküleri dinleyeceğiz.

Programın Kasım ayına kadar; Ali Nesin, Şükrü Aslan, Süleyman Cihangiroğlu (Nesin Vakfı Yönetmeni), Tayyar Özkan muhabbetleri, Cemal Süreya ve Hakikat Nefesleri belgeselleri ilk gösterimi ve çizim atölyesi ile devam edeceğini belirten Altaş ayrıca programda Ozan Çoban, Güneş Demir, Özgür Polat, Hüseyin Beydilli, Mahir Kutlutürk gibi müzisyenlerin dinletilerinin de gerçekleşeceğini belirtiyor. Programda yeni eklemeler olabileceğini de ifade eden Altaş, güncellemeleri CSKBE’nin “cskbepulumur” adlı facebook ve instagram hesaplarından paylaşacaklarını belirtip herkesi bu hesapları takip etmeye çağırıyor.

CSKBE etkinliklerin dışında ayrıca konser ve söyleşilerin yer aldığı ve artık gelenekselleşen Pülümür Belediyesi’nin Bal Festivali etkinliğinin de olacağını ve bu sene ilk kez Pir Sultan Abdal’ın, yüzyıllar öncesinden kurulup günümüze kadar varlığını koruyan Pülümür Hacılı Köyü’ndeki dergahında muhabbetlere anılacağını belirtelim.

Öyle görünüyor ki, Pülümür ’de her ay etkinlik var!!