Cemevleri ile İlgili Kanun Resmi Gazete’de Yayımlandı

Cemevleri ile ilgili kanun maddesi, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Alevilerin eşit yurtttaşlık talepleri dikkate alınmadan ve itirazları dinlenmeden AKP tarafından projelendirilen düzenlemeler, Resmi Gazete’de yayımlandı. Cemevlerine ilişkin düzenlemeler de içeren torba kanun, bugün yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cemevi Yapabilmek için Kaymakam ve Validen İzin Alınması Gerekecek

“Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a göre belediyelerin, imar planlarını yaparken bölgenin şartları ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak cemevlerine yer ayrılması ve cemevi yapılabilmesi için de kaymakam veya validen izin alınması gerekecek.

Büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve ilçe belediyelerinin cemevlerinin yapım, bakım ve onarımını yapmasının ve malzeme desteği sağlamasının önü açılacak. 

ANKA’nın aktardığına göre il özel idarelerinin; il sınırları içinde mabetler, kültür ve tabiat varlıkları, tarihi doku ve kent tarihi bakımından önem taşıyan mekanlar ile cemevlerinin yapım, bakım ve onarımını yapabilmesi düzenleniyor. Kanunla, belediye ve bağlı kuruluşlar tarafından verilen indirimli veya ücretsiz içme ve kullanma suyu imkanının, cemevlerine de tanınmasına ilişkin düzenleme yer alıyor.

Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulmuştu.

Kaynak