Civan Perçeminin Faydaları

Farklı isimlerle anılan civan perçemi; dağ yamaçlarında, tarlalarda, çayırlarda yetişebiliyor. Memleketimizin de dağlarında bulunan civan perçeminin 80 türü bulunuyor. Civanperçemi (Achillea millefolium) küçük, normalde beyaz çiçekleri ve tüylü, tüy şeklinde yaprakları olan bir bitkidir. Antibiyotik, antioksidan ve antiproliferatif özelliklerinin yanı sıra birçok faydası bulunmakta. Beraber faydalarını inceleyelim:

-Yara İyileşmesi

Yapılan araştırmalara göre doğum kesilerine civan perçemi merhemlerinin etkisinin araştırıldığı 140 kadın katılımcıyı içeren bir araştırmada 7. günden itibaren epizyotomi adı verilen doğum kesilerinde iyileşme (ağrı, kızarıklık ve ödemde azalma) görülmeye başlanmıştır. 

-Depresyon ve Anksiyete

Çiçeklerinin kaynatmasıyla yapacağınız çay, içerisindeki flavonoidler ve alkoloidler sayesinde kaygıyı ve stresi azaltmaya dolaylı olarak yardımcı olur.

-Beyin Sağlığı

MS hastalığı, Alzheimer, Parkinson gibi beyin bozukluklarına yardımcı olabilen civan perçeminin beyin iltihabının neden olduğu omurilik hasarını azalttığı bilinmektedir. Üstelik yapılan çalışmalardan hafıza kaybı ve fiziksel hareket bozukluğu semptomlarını da önlemede etkili olabildiğini bildiriyor.  

-Regl Krampları

Civan perçeminin kan dolaşımını kolaylaştırarak kadınların adet sırasında yaşadığı kramp ve ağrıları hafifletebildiğine dair kanıt mevcuttur. Ancak kanama bozukluğu olan veya kan sulandırıcı kullanan bireyler civan perçeminden kaçınmalıdır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde de tüketilmesi tavsiye edilmez.  

-Sindirim Sorunları

Civan perçeminin kan dolaşımını kolaylaştırarak kadınların regl sırasında yaşadığı kramp ve ağrıları hafifletebildiğine dair kanıt mevcuttur. Ancak kanama bozukluğu olan veya kan sulandırıcı kullanan bireyler civan perçeminden kaçınmalıdır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde de tüketilmesi tavsiye edilmez.  

Beslenmenize Nasıl Ekleyebilirsiniz?

Beslenme düzeninize yaprakları ve çiçekleri 5-10 gramı(1-2 çay kaşığı) kaynar suda demlenerek tüketilebilir. Dozajı ile herhangi bir çalışma bulunmadığından 1-2 kupadan fazla içilmemesini öneririm. Ayrıca kanama riskini arttırabileceği için kanama bozukluğu olan veya kan sulandırıcı ilaç kullananların, ameliyattan yeni çıkmış olanların tüketmesi önerilmemektedir. Ayrıca hamile ve emziren kadınların tüketmesi de önerilmemektedir.