Cumhurbaşkanı Adayı Belli Oluyor: Tarih Ne Zaman?

6’lı masanının Cumhurbaşkanı adayı belli oluyor. Saadet Partisi’nin ev sahipliği yapacağı toplantıda aday belirlenecek.

Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde 21 Ağustos’ta yapılacak 6’lı masa toplantısında adaylık gündemi masada olacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde başlayan 6’lı masa toplantılarının ilki, 12 Şubat’ta Ahlatlıbel’de yapılmıştı. CHP, İYİP, DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti liderleri yuvarlak masa etrafında buluşmuş ve ittifak konusunu değerlendirmişti.

Habertürk’ün haberine göre, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde 21 Ağustos’ta yapılacak toplantı, 6’lı masanın bugüne kadarki en kritik ve en önemli toplantısı olma özelliği taşıyor. Toplantının gündemi, alınacak kararlar ve bundan sonra atılacak adımlar, bütün partilerle görüşerek belirlendi. 

Habere göre yapılacak toplantıdan detaylar şunlar:

Ev sahibi Saadet Partisi, İsrail’in Mescid-i Aksa ve Kudüs’te attığı adımlar konusundaki hassasiyetlerini dile getirecek. Ekonomideki istikrarsızlık, geçim sıkıntısı çeken vatandaşı rahatlatmaya yönelik tedbirler ele alınacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği Kur Korumalı Mevduat’ın Hazine’ye ve ülkeye verdiği zarar değerlendirilecek.

Cumhurbaşkanı Adaylığı Netleşiyor

Toplantılara verilecek 45 günlük arada; partiler kendi iç gündemlerine yoğunlaşacak. Bu arada Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu da değerlendirilecek. Partiler, yetkili kurullarında ve komisyonlarında Cumhurbaşkanı adaylığı meselesini ele alacak. Her parti kendi adayını mı çıkaracak, yoksa ortay bir aday mı belirlenecek, bu aday kim olmalı? Sorularının yanıtları aranacak. Toplantılara 45 günlük ara verilmesi önerisini Gelecek Partisi’nin yaptığı, “Toplanıyorlar ancak hiçbir karar alamıyorlar” eleştirisini de bertaraf etmeye yönelik olduğu belirtiliyor.

Ortak Seçim Çalışması

Ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlenmesi durumunda, cumhurbaşkanı adayının yapacağı ziyaretlere, diğer partilerin genel başkan yardımcıları eşlik edecek. Böylece ortak bir görüntü verilecek. Tabela çalışmaları noktasında da 6 parti koordine olacak.

Üzerinde durulan konu; “Seçime giderken ittifakın ortak logosunun altında 6 partinin logosu yer alsın mı?” Bu konularda yapılacak işbirliğinin detaylarını liderler görüşecek. Teşkilatları yormayacak, yıpratmayacak bir propaganda sürecinin hazırlıkları yürütülürken, ittifak partilerini güçlü gösterecek bir yaklaşım sergilenmesi amaçlanıyor.

Kaynak