Dersim Balı Ülke Standart Değerlerinin 3 Katı

Türkiye’nin en kaliteli ve organik bal üretiminin yapıldığı yerlerden olan Dersim’de üretilen balının bu yıl yapılan analizlerde polen sayısı Türkiye standartlarının 3 katı çıktı, 13 tane polen türünün kayıtlarda olmadığını belirlendi. Ayrıca, Arıcılar Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Ticaret Sanayi Odası bir araya gelerek, esnafların kaynağı belli olmayan etiketsiz balların yüksek kar için almamaları noktasında uyarılarda bulundu.

Özgür Dersim Gazetesi’nin haberine göre, Dersim’in el değmemiş coğrafyası bal üreticilerinin vazgeçilmezi durumunda. Bölgede yapılan çalışmalarda 2 binin üzerinde endemik bitki saptanmış ve bu türlerin yüzde 20’si sadece bu bölgede var. Ağır sanayinin gelişmediği için doğasının bakir kaldığı kenttin Hozat, Ovacık, Pülümür ve Nazimiye ilçelerinde yükseklikleri 2 bin metreyi bulan ve yüzlerce çeşit çiçeğin bulunduğu dağlık alanlarda, bal üreticileri hasadı tamamlandı. 800 bal üreticisinin bulunduğu kentte, Tunceli Arıcılar Birliği tarafından yaptırılan analiz çalışmalarında, balın polen sayısı ülke standartlarının 3 katına çıktığı ve 13 tane kayıtlara geçmemiş polen türünün olduğu öğrenildi.

Öte yandan kentteki arıcılar, geçtiğimiz günlerde bir kamyon dolusu balın piyasa fiyatlarının altında etiketsiz bir şekilde esnafa dağıtıldığını tespit ederek, Tarım İl ve Orman Müdürlüğü’ne, Emniyet Müdürlüğü’ne ve Belediye Zabıta biriminde ihbarda bulundu. Ekipler tarafından yapılan çalışmalarda ballara el konulurken, balın satımını yapan kişilere cezai işlem uygulandı. Yaşanan durum sonrasında Tunceli Arıcılar Birliği Başkanı Kazım Doğan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hıdır Belice ve Tunceli Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Sönmez Aydın bir araya gelerek hem vatandaşlara hem de esnaflara uyarılarda bulundu.

14 Bal Analiz Sonucu

Tunceli Arıcılar Birliği Başkanı Kazım Doğan, kentteki balın polen değerinin ülke standartlarının üstünde çıktığını belirterek, “Türkiye’de bitki çeşitliliği bakımından ön plana çıkmış bir ildir Tunceli. Hem Anadolu hem de İran bitkilerini içinde bulundurması müthiş avantajları var. Ege Üniversitesi, en son yapılan bal analizinde 13 tane polen türünün hiçbir şekilde kayıtlarda olmadığını belirledi. Yaklaşık 800 arıcı, 90 bin kovanla bu ilde arıcılık ve arı ürünleri üretimi yapıyor. Bu sezon kötü bir sezondu kovan başına bal 3 kilolara düştü ilk defa. Arıcılar geçen yıl ürettiği balla bu yıl ayakta durabiliyor. Şuana kadar 14 bal analiz sonucumuz var elimizde. Geçtiğimiz yıllara oranla değerler bu yıl çok daha yüksek, bizde bu duruma açıkçası şaşırdık. Yapılan analizlerde süzme balın içerisindeki polen sayısı Türkiye’de ortalama 60 ile 80 bin arasındayken bizde bu rakam 200 binin üzerinde çıktı. 220 bin gibi güzel değerlerimiz var bu sene” dedi.

“Kar Elde Etmek İçin Yapıyorlar”

Kaynağı belli olmayan etiketsiz ürünleri esnafların alıp vatandaşlara satmaması konusunda uyarılarda bulunan Doğan, “Bizler yıllardır bu durumu gözlemliyorduk, esnafın raflarında bu balları görüyorduk. Kaynağını sorduğumuzda ilçelerde alındığını söylüyorlardı. Etiketsiz ürünlerin rafta satılması yasak. Geçtiğimiz gün bir kamyon dolusu bal şehrin en işlek caddesinde arıcılar tarafından tespit edildi. Bunun üzerine bizler Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne, Emniyet Müdürlüğü’ne ve zabıtaya bildirdik. Bunun üzerine ballara el konuldu ve işlemler yapıldı. Bu yapılan işlemden ceza yazıldı o balı getiren kişilere. Bizler Tunceli Arıcılar Birliği olarak esnafa balı temin ederiz. Esnafın karını düşünerek bunu yaparız. Dışarıdan kaynağı belli olmayan etiketsiz ürünleri getirip insanların sağlığını tehdit etmesinler” şeklinde konuştu. 

“Esnafı Sağduyulu Olmaya Çağırıyoruz”

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyesi Sönmez Aydın ise bal satışı yapan esnafların Arıcılar Birliği ile diyalog kurması gerektiğini ifade ederek konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Arıcılık bizim için önemli bir durum. Dersim coğrafyası ekolojik olarak korunması gereken bir bölge. Biz Tunceli Sanayi Odası olarak bu bölgede ağır sanayinin girmemesi gerektiği bakış açısına sahibiz. Bu halkın üreterek yaşama dair olması gerektiğinin de farkındayız. Ekolojinin ve doğanın korunarak üretimin sağlanabilmesi için en önemli araçlardan birisinin arıcılık olduğunu biliyoruz. Ondan dolayı doğru olarak bal üreten arıcıların desteklenmesi gerektiğini savunuyoruz. Dersim esnafını sağduyulu olmaya çağırıyoruz. Dışarıdan gelecek sahte balları raflarında sergileme ve satma noktasında duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz. İl dışında da bir çok Dersimli esnafın bal sattığını biliyoruz. Bu noktada Arıcılar Birliği’yle diyalog kurmamalarını istiyoruz.