Dersim Belediyesi Toplu Sözleşmeyi İmzaladı: 7 Saat Çalışma ve Zam

Dersim Belediyesi Disk’e bağlı Genel-İş Sendikası yetkilileri ile Belediye Meclis salonunda bir araya gelerek toplu sözleşmeyi imzaladı.

Dersim Belediyesi ve Disk’e bağlı Genel-İş Sendikası yetkilileri Belediye Meclis salonunda bir araya gelerek toplu iş sözleşmesini imzaladı. Toplu sözleşmeye Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Ümüt Kaya ile DİSK-Genel İş Sendikası Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Yevmiyeye ve Sosyal Haklara %85 Zam

Sözleşme 01.03.2023 tarihinden 28.02.2024 tarihleri arasında norm kadro işçi ve emekçilerinin almış oldukları günlük yevmiye ve sosyal haklarına 01.03.2023 tarihinden geçerli olmak üzere %85 zam yapıldı. Bu haklara ek olarak 6 TL yol ücreti yardımı yapıldı.

Çalışma Saati 7’ye Düşürüldü

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ayrıca taşeron-şirket işçilerinin Haziran ayında yapılacak toplu sözleşmelerinin ardından Ağustos ayı itibariyle işçi-emekçilerin çalışma saatinin 7 saate düşürüleceği bilgisini paylaştı.

Maçoğlu, “Bileşenlerimiz ile yaklaşık iki yıldır üzerine konuştuğumuz çalışma saatlerinin düşürülmesine dönük çalışmamız da neticelendi. Şirket çalışanlarımızla Haziran ayında yapılacak sözleşmenin ardından Ağustos ayı itibariyle çalışma saatleri 7 saate düşürülecek. Bu karar işçilerin-emekçilerin hakkıdır” dedi.