Dersim Emek ve Demokrasi Platformu: Hozat’ta ve Şırnak’ta Katliam Var

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, yapılan ağaç katliamına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Hozat’ta ve Şırnak’ta yaşanan ağaç katliamına dair basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı Peri Belediyesi Eş Başkanı Orhan Çelebi gerçekleştirdi.

Yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Bugün ormanlarımız sermayeye peşkeş çekiliyor, Hozat bölgesinde on binlerce ağaç kesilerek kömür haline getirilip satılıyor. Hozat’ta ve Şırnak’ta ağaç katliamı aylardır devam etmekte. Yaşanan doğa katliamına karşı sesimizi duyurmak ve halkımızı doğamızın talanına karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Hozat’ta yaşanan ağaç katliamına ilişkin önümüzdeki süreçte eylem planımız olacak. Şırnak’ta yaşanan ağaç katliamının durdurulması için 17 Eylül’de Cizre’de ekolojistler seslerini yükseltecek. Bizde Dersim Emek ve Demokrasi Platformu olarak yaşanan ağaç katliamlarının bir an önce son verilmesini istiyoruz”

Ne Olmuştu?

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı 1994 yılında boşaltılan Ali Boğazı ve Yılan Dağı bölgesindeki Şamoşi ve Zogar köyleri kırsalında bulunan ağaçlar, bir buçuk aydır kesiliyor. 

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı 1994 yılında boşaltılan Ali Boğazı ve Yılan Dağı bölgesindeki Şamoşi (Boydaş) ve Zogar (Kurukaymak) köyleri kırsalında bulunan ağaçlar kesiliyordu. HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim’de gerçekleşen ağaç kesimlerine dair Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yanıtlanması için soru önergesi vermişti.

Bölgedeki ağaç kıyımına ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Tunceli Milletvekili Alican Önlü’ye konuşan köylüler, bahsi geçen bölgenin 1994 yılındaki köy yakmaları sürecinde bölgenin insansızlaştırılarak “yasak bölge” ilân edildiğini söylemişti.