Dersim FEDAŞ İşçileri, İş Cinayetinde Yaşamını Yitiren Kasap’ı Andı

Direnişteki FEDAŞ işçileri, Trabzon’da enerji iletim hattı çekerken akıma kapılan Musa Kasap (26) için FEDAŞ binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Günlerdir temel haklarını savunmak için toplandıklarını, bugün ise Çoruh Aksa’da iş cinayetinde yaşamını yitiren Musa Kasap için bir araya geldiklerini söyleyen DİSK Enerji Sen Genel Sekreteri Emin Atsız, “Trabzon Akçaabat’ta 25 yaşında  gencecik bir enerji işçisi iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Eksik personel ile sermayenin kar hırsı yüzünden yirmi beş yaşında gencecik bir fidanın hayatına sebep oldular” dedi.,

“Bir Yoldaşımızı, Arkadaşımızı Kaybetmemizin Onların Nezdinde Hiç Bir Değeri Yok”

Tüm ezilenlerin bir araya gelmesi gerektiğini savunan  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya, “İnsan yaşamının sermayenin nezdinde hiçbir değeri yok. Bir yoldaşımızı, bir arkadaşımızı, emekçi bir kardeşimizi kaybetmemizin onların nezdinde hiç bir değeri yok ve bu ülkede iktidarlar yine onları koruyacaklar yine onları aklayacaklar ve hiç bir hesap sorulmayacak” şeklinde konuştu.

“Her Dersimli Bu Mücadelenin Bir Parçası ve Sahibidir”

“İş verenler işçinin üzerinden daha fazla kar etmeye çalışarak üç kuruşu her gün direklerin başında ölümle burun buruna olan arkadaşlara fazla gören bir iş veren zihniyetiyle karşı karşıyayız” diye belirten EMEP Yöneticisi Mustafa Taşkale, “Unutulmaması gerekiyor ki işverenlerin hepsi bunu bilecek. Özellikle Dersim Aksa iş kolu bunu bilecek ki burada çalışan her arkadaşımız Dersim’in evladıdır aynı zamanda bizlerin de kardeşidir. Onlar emeğinin, geleceğinin mücadelesini veriyor. Burada yaşayan her Dersimli bu mücadelenin bir parçası ve sahibidir” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Kaleönü Mahallesi’nde arıza için  çıktığı elektrik direğinde akıma kapılan 25 yaşındaki Kasap için Dersim FEDAŞ binasının kapısına karanfil bırakıldı.

Gazete Perperik