Dersim Hay Platformu Konser Yasaklarına Karşı Açıklama Yaptı

Dersim Hay Platformu, geçtiğimiz günlerde yapılması engel olunan konserinin ardından yasaklara karşı açıklama yaptı.

12 Ağustos tarihinde Dersim Hay Platformunun sanatçı Umut Altınçağ, Agos Gazetesi Temsilcisi ve birçok sanatçının katılımıyla gerçekleştirmek istediği konser Tunceli Valiliği tarafından ‘İçerik ve şekli uygun değil’ gerekçesiyle yasaklandı. Dersim Hay Platformu, duruma tepki göstermek amacıyla İnsan Hakları Derneği Dersim Şubesinde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya İHD yöneticileri ile Sanatçı Umut Altınçağ katıldı.

Gazete Perperik’in haberine göre, basın metnini okuyan Dersim Hay Platformu Sözcüsü Ahmet Balkıs, “Bu yasak kararı, sadece kültürel etkinliklerimize değil, temel insan haklarına ve ifade özgürlüğüne açık bir müdahaledir. Düşünce ve ifade özgürlüğü, demokratik bir toplumun temel direğidir ve her bireyin en temel hakkıdır. Sanat ve kültür ise toplumların renkliliğini ve çeşitliliğini yansıtan birer ayna niteliği taşır. Bu bağlamda, kültürel etkinliklerin engellenmesi, demokratik değerlere karşı yapılmış ciddi bir saldırı olarak kabul edilmelidir” dedi.

Kültürel etkinliklerin engellenmesinin demokrasiye ve özgürlüklere yönelik ciddi bir tehdit olduğunun altını çizen Balkıs, “Biz, Dersim Hay Platformu olarak, ifade özgürlüğünün ve kültürel çeşitliliğin önemini vurgulamak, savunmak amacıyla bu haksız yasağa karşı çıkmaktayız” ifadelerini kullandı.

“Sanatsal ve Kültürel Etkinliklere Yönelik Yasaklar Kabul Edilemez”

Tüm demokrasi savunucularını, sanatın ve kültürün özgürce yaşandığı bir toplumun inşası için bir araya gelmeye ve mücadele etmeye çağırdığını söyleyen Balkıs, şöyle devam etti:

“İfade özgürlüğü ve kültürel etkinliklerin desteklenmesi, toplumumuzun temel değerlerini koruma ve yüceltme anlamına gelir. Bu zorlu dönemde, demokratik ilkelere, özgürlüklerimize sahip çıkmak en büyük sorumluluğumuzdur. Sanatsal ve kültürel etkinliklere yönelik yasaklar kabul edilemez.”

Sanatçı Umut Altınçağ ise, yasak kararının kabul edilemez olduğunu belirterek “20 yıllık bir iktidarın farklı kültürleri ötekileştirme, yabancılaştırma adına aldığı yasak kararlarını günlük yaşamımızın her alanında görebiliyoruz” dedi.

Valiliğin yasak kararının sıradan bir karar olmadığına dikkat çeken Altınçağ, “Farklılıklarımızın önüne geçip tek renk yaratmaya çalışıldığını görebiliyoruz. Yasak kararı kabul edilebilir değildir. Sadece bizim konserimize yapılan bir şey değildir, kararı toplumun bütün kesimlerine yapılan bir saldırı olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.