Dersim’de “Barınamıyoruz” Diyen Öğrenciler Beraat Etti

2021-2022 yılı eğitim-öğretim dönemi ülke genelinde üniversite öğrencilerinin barınma sorunu yaşadığı bir dönem olarak kendini göstermişti. Barınma sorunu yaşayan öğrenciler, bulundukları şehirlerin parklarında ve meydanlarında barınamadıklarını dile getiren bir dizi eylemlikler ortaya koymuştu. Dersim de özel olarak bu sorunu yaşayan bir şehir olmuştu. Öğrenci yurtlarının yetersizliği ve fahiş ev kiralarının varlığı üniversite öğrencilerinin barınma sorununu yaratmıştı.

27 Eylül 2021 tarihinde Dersim’de bulunan KYK’ye bağlı Tunceli Kız Öğrenci Yurdunda misafir olarak kalan 4 kadın öğrenci, asil öğrenci geldi denilerek akşam saatlerinde yurttan çıkarılmıştı. Bu durumu protesto etmek için yüzlerce öğrenci yurt önünde protesto etmişti.

Yurttan atılan arkadaşlarıyla dayanışma içinde bulunan 6 öğrenciye “gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefetten” açılan davanın ikinci duruşması bugün sonuçlandı. Aralarında Sosyalist Gençlik Hareketi (SGH) üyesinin de bulunduğu 6 öğrencinin yargılandığı davada hakim beraat kararı verdi.

Kaynak: Gazete Patika