Dersim’de Basın Emekçilerinden Eylem: Gazetecileri Serbest Bırakın

Dersimli gazeteciler bir araya gelerek yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınan gazeteci ve basın emekçileriyle dayanışma içerisinde olduklarını açıkladı. Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan açıklamaya demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi. Açıklamayı PİRHA muhabiri Cihan Berk okudu.

Açıklamanın detayları şöyle;

Gözaltı gerekçesi bilinmediği gibi gözaltı süreleri de uzatıldı.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editörü Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Lezgin Akdeniz, Kadir Bayram ve Feynaz Koçuk Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünde tutulmaya devam ediyor.

Basın ve ifade özgürlüğüne vurulan kelepçe Meclis’te hazırlığı yapılan yeni sansür yasasıyla perçinlenmek istenirken, basın emekçilerine yönelik soruşturma ve gözaltılar açıkça halkların haber alma hakkına ve basın özgürlüğüne yönelik saldırıdır.

Halkların haber alma hakkı için çalışan özgür basın geleneği açısından bu baskı ve yıldırma politikaları tanıdık olsa da bu politikalara alışmayacağız. Bu politikalara karşı bütün gazetecileri mesleklerine sahip çıkmaya, dayanışmaya çağırıyoruz.

Diyarbakır’da günlerdir gözaltında tutulan meslektaşlarımız için bir kez daha sesleniyoruz:

Gazetecileri Serbest Bırakın, Gazetecilik Suç Değildir…

Kaynak: Gazete Patika